” ଲୋକତନ୍ତ୍ରକୁ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସନରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି” – ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ବର : ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଜୋରଦାର ହମଲା କଲେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ । ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ସନା କରି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ” ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସନରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି ।” ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ତମ ବର୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କଲାବେଳେ ଭାରତ ଯେଉଁସବୁ ସମସ୍ୟା ଓ ଆହ୍ବାନର ସମ୍ମୁଖୀନ କରୁଛି ତାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଅନେକ ଦିଗରେ “ଆମ ଦେଶର ପ୍ରଗତିର ଓଲଟା ଦିଗରେ” ଚାଲିଛି।

 ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି, “ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତ 75 ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛି। ଏହା ଏକ ଗର୍ବର ଉତ୍ସବ, ଗଭୀର ପ୍ରତିଫଳନ ଏବଂ ନୂତନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ସବ ଅଟେ। ଯେଉଁ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ମାନେ ଏଥିପାଇଁ ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବଳିଦାନକୁ ମନେ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉତ୍ସବ।” ସ୍ବାଧୀନତା ପାଇଁ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିବା ସେହି ମହାପୁରୁଷ ମାନେ ଆଧୁନିକ ଭାରତର ମୂଳଦୁଆ ଏବଂ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ, ସୁସଂଗଠିତ, ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରର କଳ୍ପନା କରିଥିଲେ।

 ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ , “ଆଜି ଆମେ ଆମ ଦେଶର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତାମାନଙ୍କ ଅବଦାନକୁ ସମ୍ମାନିତ କରୁଛୁ। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ନୈତିକ ନେତୃତ୍ୱ ତଥା ସତ୍ୟ, ଅହିଂସା, ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଭାରତକୁ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ସ୍ଥାନ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। 560 ରୁ ଅଧିକ ରାଜ୍ୟକୁ ଏକତ୍ର କରି ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ। ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ଏବଂ ସାମରିକ ଶକ୍ତି ଉପରେ ତାଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ସ୍ବାଧୀନତାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । ବାବାସାହେବ ଆମ୍ବେଦକର ନ୍ୟାୟ, ସ୍ୱାଧୀନତା ଏବଂ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ଥିଲେ । ଖାଦ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନରେ ଆମେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ହାସଲ କରିଛୁ। ଆମେ ଦୁନିଆର ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହୋଇପାରୁଛୁ। ସର୍ବ ବୃହତ, ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସାମରିକ ବାହିନୀ ଏବଂ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ମହାକାଶ ମିଶନ ରହିଛି। ଯେହେତୁ ଆମେ ଆମର ସଫଳତାକୁ ପାଳନ କରୁ, ଆମେ ଅନୁଭବ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଆମକୁ ଆହୁରି ଅନେକ ଦିଗରେ ଆଗକୁ ବଢି଼ବାର ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ, ନିକଟ ଅତୀତରେ ଆମ ଦେଶର ଅଗ୍ରଗତି ଓଲଟି ଯାଇଛି। 

ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ସଂସଦର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ କଣ କହିଲେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ?

ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ସଂସଦରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ଏବଂ ଅଚଳାବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ” ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ସଂସଦୀୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ସହମତି ଭିତ୍ତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନର (ମୋଦୀ) ସରକାରଙ୍କ ଅପାରଗତା ପଦାରେ ପଡ଼ିଛି। ସଂସଦରେ ଦେଶର ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବାରେ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ବିନାଶକାରୀ କୃଷି ଆଇନ, ସାମରିକ-ଗ୍ରେଡ୍ ବ୍ୟବହାର ସାମ୍ବିଧାନିକ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ, ରାଜନୈତିକ ବିରୋଧୀ, ସାମ୍ବାଦିକ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଫୋନ୍ ଟ୍ୟାପିଂ କରିବା ଏବଂ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା ନକରି ମୋଦୀ ସରକାର ଜନତାଙ୍କ ଜନମତକୁ ଅସମ୍ମାନ କରିଛନ୍ତି । ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ଧମକ ଦିଆ ଯାଉଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସତ ନଦେଖାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି। “

କରୋନା ମହାମାରୀ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ 

ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଭାରତରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚି ଥିବା କୋଭିଡ୍ ମହାମାରୀ ପରିଚାଳନା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “COVID-19 ମହାମାରୀର ପରିଚାଳନା ଦଶନ୍ଧି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସଂସ୍କାର ବଦଳି ଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଅହଂକାର ଏବଂ ଖରାପ ଯୋଜନା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଜୀବନ ଏବଂ ଜୀବିକା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ଆମେ ବିଶ୍ୱର ଅଗ୍ରଣୀ। ତଥାପି ବି ଆମ ଦେଶରେ ଟିକାର ଅଭାବ। 

The post ” ଲୋକତନ୍ତ୍ରକୁ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସନରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି” – ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, narendra modi, sonia gandhiSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *