ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ କୁ ‘ବିଭାଜନ ବିଭୀଷିକା ସ୍ମୃତି ଦିବସ’ ପାଳନ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା, କଂଗ୍ରେସ କହିଲା – ” ନିର୍ବାଚନ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ବିଭାଜନ ଶରଣରେ ବିଜେପି “

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭାରତ ବିଭାଜନ ସମ୍ପର୍କରେ ୧୪ ଅଗଷ୍ଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏକ ଟୁଇଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟୁଇଟକୁ ନେଇ ଏବେ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହୋଇଛି। ଗତ କାଲି ଅର୍ଥାତ୍ ୧୪ ଅଗଷ୍ଟ ଶନିବାର ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ କୁ ‘ବିଭାଜନ ବିଭୀଷିକା ସ୍ମୃତି ଦିବସ’ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସିଧାସଳଖ କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଅନେକ ଟୁଇଟ୍ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ବାକି କାମ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ବିଭାଜନ ସଂପର୍କରେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ଢଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏହାର କଡା ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ ବିସ୍ତୃତ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ବିଭାଜନକାରୀ ଛଳ କପଟର ପୋଲ ଖୋଲି ଯାଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ରଣଦୀପ ସିଂ ସୁରଜେୱାଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ଜବାବ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ” ବିଭାଜନକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଦେଶକୁ ଆଉ ପ୍ରତାରଣା କରିପାରିବ ନାହିଁ। ୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ, ମନେରଖିବା ଉଚିତ ଯେ ୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ସେହି ଦିନ ଯେତେବେଳେ ମୁସଲିମ ଲିଗ୍ (୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୪୦) ବିଭାଜନ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରିଛି। ଅଗଷ୍ଟରେ ପାକ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଯାଇଛି । ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ଆସିଲା, ବିଭାଜନ ମନେ ପଡିଲା , ୱା ସାହେବ! “

ସୁରଜେୱାଲା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ” ଦେଶକୁ ପ୍ରତାରଣା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ! ଯଦି ନିର୍ବାଚନ ନଥାଏ , ତେବେ ସେମାନେ(ମୋଦୀ ସରକାର) ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତି ନିଜର ପ୍ରେମ ବ୍ୟକ୍ତ କରନ୍ତି, ନିର୍ବାଚନ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନେ “ବିଭାଜନ” ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳକୁ ଯାଆନ୍ତି। ବିଜେପି ଇତିହାସରୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଉଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ କ’ଣ ନାମ ଦେଉଛନ୍ତି ଆମକୁ କୁହନ୍ତୁ ? ଏହା ସହିତ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅବସରରେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ବିଜେପିକୁ ଘେରି ରହିଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ଦିବସରେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତି ପ୍ରେମ ଦେଖାଉଥିବା ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

ସୂଚନା ଥାଉକି ଗତ କାଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଟ୍ବିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ” ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ବିଭାଜନ ଜନିତ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ସ୍ମରଣ କରାଇଦେବା ସହ ଏକତାର ସୂତ୍ରରେ ବାନ୍ଧି ରଖିବାରେ ଏହି ଦିବସ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଦିବସ ଆମକୁ ଭେଦଭାବ, ବିଦ୍ବେଷ ଓ ଦୁର୍ଭାବନାର ବିଷକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ଲାଗି କେବଳ ଅନୁପ୍ରାଣିତ କରିବ ନାହିଁ; ବରଂ ଏହା ଏକତା, ସାମାଜିକ ସଦ୍ଭାବ ଓ ମାନବୀୟ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାକୁ ମଧ୍ୟ ସୁଦୃଢ଼ କରିବ ବୋଲି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। ବିଭାଜନ ଜନିତ ଘୃଣା ଓ ହିଂସା ହେତୁ ଦେଶର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭଉଣୀ-ଭାଇ ବିସ୍ଥାପିତ ହେଲେ ଓ ଅନେକଙ୍କୁ ପ୍ରାଣ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଲା। ସେତେବେଳର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୁଲିହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି।

The post ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ କୁ ‘ବିଭାଜନ ବିଭୀଷିକା ସ୍ମୃତି ଦିବସ’ ପାଳନ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା, କଂଗ୍ରେସ କହିଲା – ” ନିର୍ବାଚନ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ବିଭାଜନ ଶରଣରେ ବିଜେପି “ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, BJP, congress, Randeep surjewalaSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *