କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଝଟକା : ନୂତନ ଆଇଟି ନିୟମର ଦୁଇଟି ଧାରା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ବର : ନୂତନ ଆଇଟି ନିୟମର ଦୁଇଟି ଧାରା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ। ଶନିବାର ଦିନ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ଆଇନ ସମାଚାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପୋର୍ଟାଲ ‘ଦି ଲିଫଲେଟ୍’ ତଥା ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ନିଖିଲ ୱାଗଲଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦାଏର ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ନ୍ୟାୟାଳୟ ନିୟମ 9 (1) ଏବଂ 9(3)( ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆରେ ନୂତନ ଆଇଟି ନିୟମ 2021 ) ପାଇଁ ଆଂଶିକ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଲିଫଲେଟ୍, ଏହାର ଆବେଦନରେ, ନିୟମ 9 (ଆଚରଣ ସଂହିତା ପାଳନ), 14 (ଆନ୍ତଃ ବିଭାଗୀୟ କମିଟି ଗଠନ) ଏବଂ 16 (ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୂଚନାକୁ ଅଟକାଇବା) ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା ​​। ଆବେଦନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ‘ନୈତିକ ସଂକେତ’ ମାଧ୍ୟମରେ ନୂତନ ନିୟମ ଆଳ ଦେଖାଇ ‘ପ୍ରକୃତ ଆଇନ’ କୁ ହଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯାହାକି ବେଆଇନ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏବଂ ” ନେଟ୍ ନିରପେକ୍ଷତା “ବିରୁଦ୍ଧରେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା ।

ଏଥିପାଇଁ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିୟମ 9 ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା 19 (1) (କ) (ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ବାଧୀନତା ଅଧିକାର) ଅନୁଯାୟୀ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଟେ। କୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆଇଟି ଆକ୍ଟର ମହତ୍ତ୍ବ ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧ ଅଟେ ଏବଂ ନିୟମର ଧାରା 1 ଏବଂ 3 ରହିଆସିଛି ଏବଂ ନିୟମ 9 (2) ରେ କିଛି କହି ନାହିଁ। ହାଇକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପନକର ଦତ୍ତା ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଗିରିଶ ଏସ୍ କୁଲକର୍ଣ୍ଣିଙ୍କ ଏକ ଡିଭିଜନ୍ ବେଞ୍ଚ ନୂତନ ଆଇଟି ଆକ୍ଟ, 2021 କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଥିବା ଏକ ପିଟିସନର ଶୁଣାଣି କରି ଏହି ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ନିୟମ 9 (3) ଆଚାର ସଂହିତା ପାଳନ ପାଇଁ ଏକ ତିନି ସ୍ତରୀୟ ସଂରଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱ-ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ସ୍ୱ-ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଆତ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ତଦାରଖ ପ୍ରଣାଳୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ନିୟମ 9 (2) ( ଏଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇ ନାହିଁ) ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ସେ କୌଣସି ଆଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି ପରିଣାମମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସେମାନେ ଦାୟୀ ରହିବେ । ତେବେ ଏହାର ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଏହି ଆଇନକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବନ୍ଦ ନକରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କୋର୍ଟ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।
ନିୟମ 14 (ଆନ୍ତଃ ବିଭାଗୀୟ କମିଟିର ସମ୍ବିଧାନ) ବିଷୟରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ତଃ ବିଭାଗୀୟ କମିଟିକୁ ଅବଗତ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ କାହାକୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଉ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏହା ବିଷୟରେ କିଛି କହିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ।

ପୁରା ମାମଲା କ’ଣ ?

ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (ଆଇଟି) ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିଛି ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ଅନେକ ସଂସ୍ଥା ଓ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ନୂତନ ଆଇନର 9, 14 ଏବଂ 16 ନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ନୂତନ ନିୟମରେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥାକୁ ଅନେକ କ୍ଷମତା ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା ସେମାନେ ସିଧାସଳଖ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବିରୋଧରେ ବ୍ଯବହାର କରିପାରିବେ। ଏହି ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ନିଖିଲ ୱାଗଲ୍ ଏବଂ ‘ଲିଫଲେଟ୍ ଡିଜିଟାଲ୍’ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ।

The post କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଝଟକା : ନୂତନ ଆଇଟି ନିୟମର ଦୁଇଟି ଧାରା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, New IT RuleSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *