ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନାକୁ ଛାଡି ରାଜ୍ୟମାନେ ଆପଣାଉଛନ୍ତି ନିଜର ଅଲଗା ଫସଲ ବୀମା

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନାରେ ଥିବା ତ୍ରୁଟିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଏଥିରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛନ୍ତି । ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ନିଜର ଅଲଗା ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଅପରିପକ୍ଷରେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଂସଦୀୟ ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନାର ତ୍ରୁଟି ଦୂର କରି ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ଏହି ଯୋଜନାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଚାଷରେ ହେଉଥିବା କ୍ଷତିକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଜୋରଦାର ଭାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଥିରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ପ୍ରିମିୟମ ଦେୟ ସହିତ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆହୁରି ଅନେକ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ୬ରୁ ଅଧିକ ରାଜ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନା ଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛନ୍ତି । ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ଏହି ଯୋଜନା ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଥିଲା । ସେହିପରି ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ବିହାରରେ ଏବଂ ୨୦୧୯ ଖରିଫ ରୁତୁରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛି । ସେହପରି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜୁରାଟ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ୨୦୨୦ ମସିହାରୁ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ, ଖରାପ ପାଣିପାଗ ହେତୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ଗୁଡିକର ସ୍ୱଳ୍ପ ଦେୟ ହେତୁ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିନାହାଁନ୍ତି । ଏପରିକି ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ନିଜର ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଫାସଲ ବିମା ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ତଥା ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଫାସଲ ବିମା ଯୋଜନାର ତ୍ରୁଟି ଦୂର କରିବାକୁ ସଂସଦୀୟ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଆହ୍ୱାନକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା ସହ କମିଟି କହିଛି ଯେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନକରିବାର କାରଣଗୁଡିକ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ଏହି ଯୋଜନା ଦେଶବ୍ୟାପୀ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ, କୃଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା ସର୍ବନିମ୍ନ ପ୍ରିମିୟମ ବ୍ୟତୀତ ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଂଶ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଉଭୟ ମିଶି ଅଧା ଅଧା ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି । ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ପ୍ରିମିୟମ ଜମା କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେତୁ କୃଷକମାନେ କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କିଛି ରାଜ୍ୟମାନେ ବାରମ୍ବାର ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଅଳ୍ପ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ମିଳିଥାଏ । ତେଣୁ ଏହି ଯୋଜନା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ । ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି ଯୋଜନାର କଭରେଜ ସାରା ଦେଶରେ ୩୭ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅନେକ ସଂଶୋଧନ ଅଧୀନରେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

The post ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନାକୁ ଛାଡି ରାଜ୍ୟମାନେ ଆପଣାଉଛନ୍ତି ନିଜର ଅଲଗା ଫସଲ ବୀମା appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ମୁଖ୍ୟ ଖବର, ରାଜନୀତି, indian farmer, PM Kisaan, pmo indiaSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *