‘ କରୋନା ଟିକା ନେଲେ ମଣିଷ ଶିମ୍ପାଞ୍ଜି ହୋଇଯିବ’ ଏଭଳି ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ପୋଷ୍ଟ କରିଥିବା ୩୦୦ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବ୍ଲକ୍ କଲା ଫେସବୁକ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କୋଭିଡ୍ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ମହାମାରୀରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏମିତି କିଛି ଗୁଜବ ପ୍ରଚାରିତ ହେଉଛି ଯାହା ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। କିଛି ଲୋକ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଏବଂ ଫାଇଜର କରୋନା ଟିକା ନେବା ଦ୍ୱାରା ମଣିଷ ଶିମ୍ପାଞ୍ଜିରେ ପରିଣତ ହୋଇଯିବ ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହି ଗୁଜବ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଫେସବୁକ ଏହି ସବୁ ପୋଷ୍ଟ ଉପରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଫେସବୁକ ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବ୍ଲକ କରିଛି ।ଫେସବୁକର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସାଧାରଣତଃ ଏହି ଫେସବୁକ ପେଜଗୁଡ଼ିକ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକାର ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିଲା ।

ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକ ଋଷର ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ନେଟୱାର୍କ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟତଃ ଭାରତ, ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକା ଏବଂ ଆମେରିକାର ୟୁଜର୍ସ ମାନଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡିସେନ୍ଫର୍ମେସନ୍ ନେଟୱାର୍କ ପ୍ରଥମେ ନଭେମ୍ବର ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର 2020 ରେ ମିମି ଏବଂ ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟ କରି ଦାବି କରିଥିଲା ​​ଯେ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା କୋଭିଡ -19 ଟିକା ଲୋକଙ୍କୁ ଶିମ୍ପାଞ୍ଜିରେ ପରିଣତ କରିଦେବବ। ପାଞ୍ଚ ମାସ ପରେ, ମେ ମାସରେ, ସମାନ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ପୁଣି ଦେଖାଗଲା ।

ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଫେସବୁକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଫେସବୁକ ଅଧିକାରୀ ବେନ ନିମୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦେଶୀ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନୀତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଫେସବୁକ ୬୫ ଆକାଉଣ୍ଟ ଏବଂ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ୨୪୩ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି। ଏସବୁ ଏକ ବିଦେଶୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିଲା । ଏହି ନେଟୱାର୍କ ଏକ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ଫୋରମ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ୟୁଜର ବଢାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା ।

ଫେସବୁକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହି ପେଜ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଫେସବୁକ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ଏଗୁଡିକୁ ବ୍ଲକ୍ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ #AstraZenecakills, #AstraZenecalies, #stopAstraZeneca ଟ୍ରେଣ୍ଡଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ଡିସେମ୍ବର 14 ରୁ ଡିସେମ୍ବର 21 ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ 10,000 ପୋଷ୍ଟର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା।

ଫେସବୁକ୍ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ଯେ ଏହି ଅଭିଯାନ ରେଡ୍ଡିଟ୍, ମଧ୍ୟମ, Change.org, ଏବଂ Medapply.co.uk ସହିତ ଏକାଧିକ ଫୋରମ୍ ରେ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ତଥ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଫେସବୁକ୍ ଏବଂ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ସମେତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଫେକ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରି ମିଥ୍ୟା ତଥ୍ୟ ପ୍ରଚାର କରୁଥିଲେ। ଏହି ଅଭିଯାନ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ, ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଏବଂ ଟିକଟକରେ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଦର୍ଶକଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀମାନଙ୍କୁ ଜଡିତ କରିବା ପାଇଁ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ଏବଂ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ହ୍ୟାସଟ୍ୟାଗ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲା।

The post ‘ କରୋନା ଟିକା ନେଲେ ମଣିଷ ଶିମ୍ପାଞ୍ଜି ହୋଇଯିବ’ ଏଭଳି ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ପୋଷ୍ଟ କରିଥିବା ୩୦୦ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବ୍ଲକ୍ କଲା ଫେସବୁକ appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, Covid vaccinesSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *