ଏବେ ମହଙ୍ଗା ହେବ ବିମାନଯାତ୍ରା, ଘରୋଇ ବିମାନ ଭଡାରେ ସର୍ବାଧିକ ଓ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୀମା ୯.୮୩ ରୁ ୧୨.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହଙ୍ଗା ହେଲା ବିମାନ ଯାତ୍ରା। ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଘରୋଇ ବିମାନ ଭଡାରେ ସର୍ବାଧିକ ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୀମାରେ ୯.୮୩ ରୁ ୧୨.୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଗତ ବର୍ଷ କରୋନା ସମୟରେ ସରକାର ବିମାନ ଉଡାଣ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି କଟକଣା ଲଗାଇଥିଲେ । କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ୨ ମାସର ଲକଡାଉନ ପରେ ସେବାକୁ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ଏବେ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆସିଯାଇଛି। ଅପରପକ୍ଷରେ ଏୟାରଲାଇନ୍ କମ୍ପାନୀମାନେ ଅଧିକ କ୍ଷମତା ସହିତ ଉଡାଣ ଭରୁଛନ୍ତି । ଏବେ ଘରୋଇ ଏୟାରଲାଇନ୍ କମ୍ପାନୀମାନେ ଅଧିକ କ୍ଷମତା ସହିତ ଉଡାଣ ଭରୁଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏୟାରଲାଇନ୍ କମ୍ପାନୀମାନେ ଉଡାଣ କ୍ଷମତାକୁ ୬୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ୭୨.୫ ପ୍ରତିଶତ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

୧୨ ଅଗଷ୍ଟରେ ଏକ ନିଷ୍ପତି ଅନୁସାରେ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ୪୦ ମିନିଟ ଅବଧିର ଉଡାଣର ନିମ୍ନ ସୀମାକୁ ୧୧.୫୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୨୬୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ୨୯୦୦ ଟଙ୍କା କରିଦେଇଛନ୍ତି ।ଏଥି ସହିତ, ୪୦-୬୦ ମିନିଟର ଅବଧି ପାଇଁ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ସୀମା ଏବେ ୩୩୦୦ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ୩୭୦୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ଏହି ଉଡାଣର ଉପରୀ ସୀମା ୧୨.୨୪ ପ୍ରତିଶତ ବଢାଇ ୧୧୦୦୦ ଟଙ୍କା କରିଦିଆଯାଇଛି ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ 60-90 ମିନିଟର ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ କମ୍ ଭଡା 4,500 ଟଙ୍କା ହେବ, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା 12.5 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକର ଭଡା ସୀମା 12.82 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ 13,200 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ 90-120, 120-150, 150-180 ଏବଂ 180-210 ମିନିଟର ଘରୋଇ ବିମାନ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ କମ୍ ସୀମା 5,300, 6,700, 8,300 ଏବଂ 9,800 ଟଙ୍କା ରହିବ।

ନୂତନ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, 120-150 ମିନିଟର ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ଭଡା କମ୍ ସୀମା 9.83 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ 6,700 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ 90-120, 120-150, 150-180 ଏବଂ 180-210 ମିନିଟର ଘରୋଇ ବିମାନ ଚଳାଚଳର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସୀମା 12.3 ପ୍ରତିଶତ, 12.42 ପ୍ରତିଶତ, 12.74 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ 12.39 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଯଥାକ୍ରମେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ଆଦେଶରେ କହିଛି ଯେ ଦେଶରେ କୋଭିଡ -19 ର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

The post ଏବେ ମହଙ୍ଗା ହେବ ବିମାନଯାତ୍ରା, ଘରୋଇ ବିମାନ ଭଡାରେ ସର୍ବାଧିକ ଓ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୀମା ୯.୮୩ ରୁ ୧୨.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Flight sufferSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *