ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଟିକାର ମିଶ୍ରଣ ଏକ ବହୁତ ବଡ ଭୁଲ ନିଷ୍ପତି : ସେରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଏମଡି

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର :ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଟିକା ନିର୍ମାତା କଂପାନୀ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସାଇରସ୍ ପୁନାୱାଲା ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କରୋନା ଟିକାର ମିଶ୍ରଣକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି।  ସାଇରସ୍ ପୁନାୱାଲା ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଟିକା ଡୋଜର ମିଶ୍ରଣ କରିବା ଏକ ବହୁତ ବଡ ଭୁଲ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ପୁଣେ ଭିତ୍ତିକ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ କୋଭିଡ୍ ବିରୋଧରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ବିକଶିତ କରିଛି, ଯାହାଫଳରେ ଭାରତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବାଧିକ ଟୀକାକରଣ ହୋଇଛି।

ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ସାଇରସ୍ ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇଟି COVID-19 ଟିକାର ମିଶ୍ରଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୁଲ୍ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ବାରା ବିଭିନ୍ନ ଟିକା ନିର୍ମାତା କଂପାନୀ ପରସ୍ପର ଉପରେ ଦୋଷ ଲଦିବେ।  ପୁନାୱାଲାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଡିସିଜିଆଇ) କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଏବଂ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ମିଶ୍ରଣ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଭେଲୋର ଦ୍ୱାରା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯିବ ଯେଉଁଥିରେ ୩୦୦ ଲୋକ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେବେ। ସାଇରସ୍ ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିକ୍ସ ଡୋଜର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କିଛି ଭୁଲ ହୁଏ ତେବେ ଉଭୟ ଟିକା ନିର୍ମାତା ପରସ୍ପରକୁ ଦୋଷ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବାବେଳେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଦାନ, ଅନୁମତି, କଂପାନୀ ପ୍ରତି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦ୍ବାରା କୋଭିଡ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।   

The post ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଟିକାର ମିଶ୍ରଣ ଏକ ବହୁତ ବଡ ଭୁଲ ନିଷ୍ପତି : ସେରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଏମଡି appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, SII MDSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *