ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନ: ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ କ୍ୟାବିନେଟରେ ପୁନଃନିର୍ମାଣର ନିଷ୍ପତ୍ତି

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାରା ଦେଶର ନଜର ରହିଛି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ । ଇତିମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ କ୍ୟାବିନେଟରେ ପୁନଃନିର୍ମାଣ ହେବ କି ନାହିଁ ତାହା ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବାର କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏନେଇ ସଂଗଠନର କିଛି ବରିଷ୍ଠ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସୁଛି। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କୌଣସି ପଦ୍ଧତିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ତେବେ ଏହି ସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଅପରିପକ୍ଷରେ ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ କ୍ୟାବିନେଟରେ ପୁନଃନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି । ଏପରିକି ଅନେକଥର ହାଇକମାଣ୍ଡରୁ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେତା ତଥା ଇନ୍-ଚାର୍ଜଙ୍କ ସହ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗତ ମାସରେ କ୍ୟାବିନେଟର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ କିଛି ବିଶେଷ କାରଣ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେତୁ ପୁନଃନିର୍ମାଣକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏହା ସହ ଜୁଲାଇ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକ ପରେ ସମାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଉ ଦୁଇଟି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ କ୍ୟାବିନେଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣକୁ ନେଇ କୌଣସି ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନାହିଁ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ମାତ୍ର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପୁଣିଥରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ନେତାଙ୍କ ସହ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କ୍ୟାବିନେଟର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଯଦିଓ ଏହି ବୈଠକର ଏଜେଣ୍ଡା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ କ୍ୟାବିନେଟର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନାରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ବୈଠକରେ କ୍ୟାବିନେଟକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଅପରିପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ଦଳର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ନେତା ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅତି ନିକଟତର । ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବିସ୍ତାର କରିବାର କୌଣସି ଅର୍ଥ ନାହିଁ । ଏହା ସହ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁମାନେ ମନ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନେ ନିଜ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାଇ ଅଧିକ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଜଡିତ ହେବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଦଳର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ୟାବିନେଟରେ ହଠାତ୍ ପୁନଃପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଉପୁଜିପାରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ହାଇ କମାଣ୍ଡ୍ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ସଂଗଠନର କିଛି ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ତେବେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା କିଛି ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ପୁନଃନିର୍ମାଣ ହେବ କି ନାହିଁ ତାହା ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ଏହି ବୈଠକରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନେତାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାୟ ପୁନଃନିର୍ମାଣ କରିଥାଏ । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ କ୍ୟାବିନେଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ପୁନଃନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଯେପରି ବଡ଼ ଏବଂ କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଏ। ଯଦିଓ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ବିଶାଳ ପୁନର୍ଗଠନ ପାଇଁ କୌଣସି ସୁବିଧା ନାହିଁ । ତଥାପି କ୍ୟାବିନେଟରେ ଏକ ଛୋଟ ପୁନଃନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରେ । ଏନେଇ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

The post ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନ: ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ କ୍ୟାବିନେଟରେ ପୁନଃନିର୍ମାଣର ନିଷ୍ପତ୍ତି appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, BJP, Up election, yogi adityanathSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *