ବିହାରରେ ବିଜେପିକୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି; ଜାତୀୟ ଜନଗଣନାକୁ ନେଇ ଚିରାଗ ପାସୱାନ ଓ ପଶୁପତି ପାରସଙ୍କ ସ୍ୱର ମିଶିଲା

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିହାରରେ ବିଜେପିକୁ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି । ତେବେ ଲୋକ ଜନତା ପାର୍ଟି ରେ ବିଭାଜନ ପରେ ଚିରାଗ ପାସୱାନ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପାଶୁପତି ପରାସ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରାୟ ଏକଜୁଟ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଜାତି ଆଧାରରେ ଜନଗଣନାରେ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଉଭୟ ନେତା ବିଜେପିର ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହା ସହ ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ଜନଗଣନା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିହାରରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବିଜେପିକୁ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି । ଉଭୟ ନେତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତନ ରାମ ମାଞ୍ଜୀଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ବିଜେପିକୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ସଂସଦରେ ଓବିସି ବିଲ୍ ପାସ୍ ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଯୁବ ଦିବସ ଅବସରରେ ଚିରାଗ ପାସୱାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତି ଓ ଧର୍ମକୁ ଛାଡି ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଆଗକୁ ବଢିବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ । ଯେପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଯୁବ ଆୟୋଗ ଗଠନ ନହୁଏ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଯୁବ ଦେଶର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବା କଳ୍ପନା କରିବା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।

ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ମହିଳା ଆୟୋଗ, ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶିଶୁ ଆୟୋଗ, ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଆୟୋଗ, ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ଆୟୋଗ ଗଠନ ହୋଇପାରିବ ତାହାଲେ ଦେଶରେ ଯୁବ ଆୟୋଗ ଗଠନ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା କଣ ? ଯୁବକମାନେ ଦେଶର ଶକ୍ତି ବୋଲି ଚିରାଗ ପାସୱାନ୍ କହିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପାଶୁପତି ପରାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏକ ବହୁତ ବଡ ଦେଶ। ଆମର ଜନସଂଖ୍ୟା ଏକ କୋଟି ୩୦ ଲକ୍ଷ ଅଟେ । ଏଠାରେ ସମସ୍ତ ଜାତି ଏବଂ ଧର୍ମର ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ।

ଉଚ୍ଚ ଜାତିର, ପଛୁଆ ଜାତିର, ଦଲିତ ଏବଂ ଅକାଲିୟତର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ରୁହନ୍ତି । ଜାତି ଆଧାରରେ ଦେଶକୁ ବିଭାଜନ କରିବା ଏକ ସଠିକ ପରମ୍ପରା ହେବ ନାହିଁ। ଏନେଇ ତେଜଶ୍ୱି ଯାଦବ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଜାତିଭିତ୍ତିକ ଜଣଗଣନାକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅପମାନିତ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

The post ବିହାରରେ ବିଜେପିକୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି; ଜାତୀୟ ଜନଗଣନାକୁ ନେଇ ଚିରାଗ ପାସୱାନ ଓ ପଶୁପତି ପାରସଙ୍କ ସ୍ୱର ମିଶିଲା appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, Bihar politics, chirag paswan, Pasupati ParasSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *