ସ୍କ୍ରାପ୍ ପଲିସିର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ: ନୂଆ ଗାଡି କିଣିଲେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ କୌଣସି ଅର୍ଥ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୁଜରାଟରେ ନିବେଶକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ଏବଂ ଗୁଜରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ରୂପାନୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ପିଏମ ମୋଦୀ ଜାତୀୟ ଅଟୋମୋବାଇଲ ସ୍କ୍ରାପେଜ ନୀତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ନୀତି ନୂଆ ଭାରତର ଅଟୋ ସେକ୍ଟରକୁ ଏକ ନୂତନ ପରିଚୟ ଦେବାକୁ ଯାଉଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକ ଢଙ୍ଗରେ ଦେଶରେ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ଯାନଗୁଡିକ ହଟାଇବାରେ ଏହି ନୀତି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ନୀତି ସାଧାରଣ ପରିବାରକୁ ସବୁ ଉପାୟରେ ଉପକୃତ କରିବ, ପ୍ରଥମ ଲାଭ ହେଉଛି ପୁରୁଣା କାରକୁ ସ୍କ୍ରାପ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦିଆଯିବ। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ରହିବ, ତାଙ୍କୁ ଏକ ନୂତନ ଗାଡି କିଣିବାରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ କୌଣସି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କୁ ସଡକ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ରିହାତି ଦିଆଯିବ। ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁବିଧା ହେବ ଯେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ମୂଲ୍ୟ, ମରାମତି ମୂଲ୍ୟ, ପୁରୁଣା ଯାନର ଇନ୍ଧନ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ ହେବ। ତୃତୀୟ ସୁବିଧା ସିଧାସଳଖ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ। ପୁରୁଣା ଯାନ, ପୁରୁଣା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯୋଗୁଁ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ ଅଧିକ, ଯାହା ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ। ଚତୁର୍ଥ, ପ୍ରଦୂଷଣ ହେତୁ ଏହା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରୁ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଅଭିଯାନର ବୃତ୍ତିଗତ ଅର୍ଥନୀତିରେ ନୂତନ ସ୍କ୍ରାପିଂ ନୀତି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲିଙ୍କ ଅଟେ। ସହରଗୁଡିକରୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ପରିବେଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ସହିତ ବିକାଶକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ନୀତି ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥାଏ। ଏହି ନୀତି ଧାତୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଶର ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତାକୁ ମଧ୍ୟ ନୂତନ ଶକ୍ତି ଦେବ। ଏହି ନୀତି ଦେଶରେ ୧୦ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ନୂଆ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଆଣିବ ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ।

ସ୍କ୍ରାପ୍ ପଲିସି କ’ଣ?

୧୫ ଏବଂ ୨୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଯାନଗୁଡିକକୁ ସ୍କ୍ରାପ୍ କରାଯିବ। ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯାନ ପାଇଁ ୧୫ ବର୍ଷ ଏବଂ ଘରୋଇ ଯାନ ପାଇଁ ୨୦ ବର୍ଷରେ କଟକଣା ଲାଗିବ। ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପରେ ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଫିଟନେସ୍ ସେଣ୍ଟରକୁ ନେବାକୁ ପଡିବ। ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଫିଟନେସ୍ ସେଣ୍ଟର ପରିଚାଳନା କରିବେ ଏବଂ ଏହା ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରୁଷ୍ଟ କରିବା ଏହି ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀର ଏକ ବଡ଼ ଏଜେଣ୍ଡା ଅଟେ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସ୍କ୍ରାପ୍ ପଲିସିର କ’ଣ ଲାଭ ହେବ:

ଗାଡି ମାଲିକଙ୍କ ପାଇଁ କମ୍ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ହେବ, ଏହା ସହିତ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା କମ୍ ହେବ ଏବଂ ଜୀବନ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ। ଏହା ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଦୂଷଣ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବ। ବଜେଟରେ ମଧ୍ୟ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ସ୍କ୍ରାପ୍ ନୀତି ବିଷୟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷରେ ସରକାର ୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

Read Moreଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, ବ୍ୟବସାୟ, ରାଜ୍ୟ ଖବର, ଗୁଜରାଟ, ନିବେଶକ ସମ୍ମିଳନୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ, ସ୍କ୍ରାପ୍ ପଲିସିThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *