ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଭାରତକୁ ମିଳିବ ଆଉ ଏକ ସିଙ୍ଗଲ ଡୋଜ୍‌ ଭାକ୍ସିନ୍

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଭାରତରେ ଚାଲିଥିବା କରୋନା ବିରୋଧୀ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଆହୁରି ଜୋରଦାର ହେବ। ଜନସନ ଆଣ୍ଡ ଜନସନ୍‌ ପରେ ଭାରତ ସରକାର ସ୍ପୁଟନିକ ଲାଇଟକୁ ଦେଶରେ ଜରୁରୀ କାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କମ୍ପାନୀ ଟିକା ସମ୍ପର୍କିତ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌କୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଦାଖଲ କରି ଦେଶରେ ଏହାର ଜରୁରୀ କାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଲୋଡ଼ିଥିଲା। ତେବେ ଭାରତ ସରକାର ଏଥିରେ ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବାର ଖବର ରହିଛି। ତେଣୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଟିକା ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୭୫୦ ଟଙ୍କା ହେବ ଏବଂ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏହି ସିଙ୍ଗଲ୍ ଡୋଜ୍ ଟିକା ପୂର୍ବରୁ ଋଷରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳି ସାରିଛି। ଏହି ଟିକା କରୋନା ବିରୋଧରେ ୮୦% ପ୍ରଭାବୀ। ଟିକା ନେବାର ୨୮ ଦିନ ପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ଟ୍ରାଏଲରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ଭାରତ ସରକାର ସ୍ପୁଟନିକ ଲାଇଟର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରନ୍ତି। RDIFର ସହଯୋଗରେ ଋଷର ଗାମଲେୟା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଦ୍ୱାରା ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଲାଇଟ୍ ବିକଶିତ ହୋଇଛି । ମେ’ ମାସରେ ଋଷରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଏହି ଟିକା ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିଲା। ଗତ ଜୁଲାଇରେ ପେନେଶିୟା ବାୟୋଟେକ୍ ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଥିବା ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ-ଡୋଜ୍ ସ୍ପୁଟ୍ନିକ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଡ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଲ୍ୟାବ ଏହି ଟିକାକୁ ଭାରତ ଆଣିଥିଲେ। 

 ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦ କୋଟି ଡୋଜ 

ପାନାସେ ବାୟୋଟେକ୍ ଜୁଲାଇରେ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ସ୍ପୁଟ୍ନିକ୍ ଭି ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଛି ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ବାଡି ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଟିକା ଗୁଣବତ୍ତା ଯାଞ୍ଚ କରିଛି।  ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ବଦ୍ଦି ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି। ବଦ୍ଦି ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟିକା ଯୋଗାଣ ଗାମାଲେଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଓ କାଶୌଲିରେ ଥିବା ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଡ୍ରଗ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଯାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ପେନେଶିୟା ଏହି ଟିକାକରଣର ୧୦୦ ନିୟୁତ ଡୋଜ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ, ଯାହା ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ।

The post ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଭାରତକୁ ମିଳିବ ଆଉ ଏକ ସିଙ୍ଗଲ ଡୋଜ୍‌ ଭାକ୍ସିନ୍ appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, Sputnik LightSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *