ଆରଏସଏସ ହେଉଛି ଆରକ୍ଷଣର ଏକ ଦୃଢ ସମର୍ଥକ , ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାଜରେ ଅସମାନତା ଅଛି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ , ଆରକ୍ଷଣ ରହିବା ଉଚିତ୍ : ଦତ୍ତାତ୍ରେୟ ହୋସବୋଲେ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆରକ୍ଷଣ ସପକ୍ଷରେ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସ୍ବୟଂ ସେବାକ ସଂଗଠନ । ଆରଏସଏସ ସଂରକ୍ଷଣର ଜଣେ ଦୃଢ ସମର୍ଥକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସଂଘର ସହ କାର୍ଯ୍ୟବାହ ଦତ୍ତାତ୍ରେୟ ହୋସାବାଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିଭାଗ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ “ଅସମାନତା” ଅନୁଭବ କରୁଛି, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆରକ୍ଷଣ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଦଳିତଙ୍କ ଇତିହାସ ବିନା ଭାରତର ଇତିହାସ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ହୋସାବାଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସାମାଜିକ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

 ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଦ୍ୱାରା “ମେକର୍ସ ଅଫ୍ ମଡର୍ନ ଦଳିତ ହିଷ୍ଟ୍ରି” ନାମକ ଏକ ପୁସ୍ତକ ରିଲିଜ୍ ଅବସରରେ ସେ ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି। ହୋସବାଲେ କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତର ଇତିହାସ ଦଳିତଙ୍କ ଇତିହାସଠାରୁ ଭିନ୍ନ ନୁହେଁ।  ସେମାନଙ୍କ ଇତିହାସ ବିନା ଭାରତର ଇତିହାସ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏବଂ ସଙ୍ଘ ହେଉଛି “ସଂରକ୍ଷଣର ଏକ ଦୃଢ ସମର୍ଥକ”।  ସେ କହିଛନ୍ତି, “ସାମାଜିକ ସମନ୍ୱୟ ଏବଂ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଆମ ପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ରଣନୀତି ନୁହେଁ ବରଂ ଏହି ଦୁଇଟି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆମ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱାସର ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ଅଟେ। ଆରକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଭାରତର ଏକ ଐତିହାସିକ ଆବଶ୍ୟକତା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ହୋସାବାଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଅସମାନତା ଅନୁଭୂତ କରୁଥିବ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଜାରି ରହିବ।  ହୋସବୋଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ସମନ୍ୱୟ (ସମାଜର ସମସ୍ତ ବର୍ଗ ମଧ୍ୟରେ) ପରସ୍ପରର ମଧ୍ୟରେ ହାତ ମିଳାଇବା ଉଚିତ୍।  ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମାଜରେ ସାମାଜିକ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଆଗେଇ ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱମାନଙ୍କୁ “ଦଳିତ ନେତା” ବୋଲି କହିବା ଅନ୍ୟାୟ ହେବ, କାରଣ ସେମାନେ ସମଗ୍ର ସମାଜର ନେତା ଥିଲେ।

 ହୋସବୋଲେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସମାଜର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ବିଭାଗର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରୁ, ସଂରକ୍ଷଣ ଭଳି କିଛି ଦିଗ ଆମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସେ।  ମୋର ସଂଗଠନ ଏବଂ ମୁଁ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସଂରକ୍ଷଣର ଦୃଢ ସମର୍ଥକ ରହିଆସିଛୁ । ଯେତେବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ଫୋରମରେ ଆରକ୍ଷଣ ବିରୋଧୀ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଥିଲା, ଆମେ ସେତେବେଳେ ଆରକ୍ଷଣ ସପକ୍ଷରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରି ପାଟନାରେ ଏକ ସେମିନାର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲୁ। ”

The post ଆରଏସଏସ ହେଉଛି ଆରକ୍ଷଣର ଏକ ଦୃଢ ସମର୍ଥକ , ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାଜରେ ଅସମାନତା ଅଛି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ , ଆରକ୍ଷଣ ରହିବା ଉଚିତ୍ : ଦତ୍ତାତ୍ରେୟ ହୋସବୋଲେ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, reservation, rssSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *