ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା: ଏଣିକି ଠିକଣା ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ବିନା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ପାଇବେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମହୋବା ଜିଲ୍ଲାରୁ ‘ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ଵଳା ଯୋଜନା’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଠିକଣା ପ୍ରମାଣ ବିନା ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ପାଇବେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ବୁନ୍ଦେଲଖଣ୍ଡ ସମେତ ୟୁପି ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଆମର ଅନେକ ସାଥି ନିଜ ଗାଁ ଛାଡି ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ସେମାନେ ଠିକଣା ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି। ତେବେ ଉଜ୍ଜ୍ଵଳା ୨.୦ ଯୋଜନା ସେହିଭଳି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ସର୍ବାଧିକ ସହଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋର ଶ୍ରମିକ ସାଥିମାନେ ଠିକଣାର ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ପାଇଁ କେଉଁ ଆଡେ ବୁଲିବା ଆବଶ୍ୟକ ପଡିବ ନାହିଁ। ଆପଣମାନଙ୍କର ସଚ୍ଚୋଟତା ଉପରେ ସରକାରଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି। ଆପଣମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ଠିକଣାର ଆତ୍ମ-ଘୋଷଣା ଦେବା, ଅର୍ଥାତ୍ ନିଜେ ଲେଖିକି ଦେବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣମାନେ ଏକ ଗ୍ୟାସ୍ ସଂଯୋଗ ପାଇବେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଜ୍ଜ୍ଵଳା ଯୋଜନାରେ ଭଉଣୀମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ସୁବିଧା ଏବଂ ସଶକ୍ତିକରଣର ଏହି ରିଜୋଲ୍ୟୁସନକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୮ କୋଟି ଗରିବ, ଦଲିତ, ବଞ୍ଚିତ, ପଛୁଆ, ଆଦିବାସୀ ପରିବାରକୁ ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଆମେ ଦେଖିଛୁ କରୋନା ଅବଧିରେ ଏହା କେତେ ଲାଭ କରିଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ପୂରଣ କରି ଏକ ଉତ୍ତମ ଜୀବନର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ଦିଗରେ ଗତି କରୁଛି। ଆମକୁ ଆସନ୍ତା ୨୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏକତ୍ର ଆମକୁ ଏକ ଦକ୍ଷ ତଥା ଦକ୍ଷ ଭାରତର ଏହି ସଂକଳ୍ପକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏଥିରେ ଭଉଣୀମାନେ ଏକ ବିଶେଷ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ‘ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ଵଳା ଯୋଜନା’ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଗରିବ ପରିବାରକୁ ମୋଟ ଏକ କୋଟି ୪୭ ଲକ୍ଷ ୪୩ ହଜାର ୮୬୨ ଏଲପିଜି ସଂଯୋଗ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଉଜ୍ଜ୍ଵଳା ଯୋଜନାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଯାଇଥିବା ଏବଂ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ନଥିବା ଗରିବ ପରିବାରମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ଵଳା ଯୋଜନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଲାଭ ପାଇବେ।

ଉଜ୍ଜ୍ଵଳା ଯୋଜନା ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଅଧୀନରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାରେଖା ତଳେ ରହୁଥିବା ପରିବାରର ପାଞ୍ଚ କୋଟି ମହିଳାଙ୍କୁ ମାଗଣା ଏଲପିଜି ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବାକୁ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା।

Read Moreଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, ରାଜ୍ୟ ଖବର, ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ଵଳା ଯୋଜନା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ, ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ବିନା, ବଡ ଘୋଷଣାThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *