ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା ବିମା ଯୋଜନାରେ ମାସିକ ୧ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ୨ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୀମା ପାଆନ୍ତୁ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜିର ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ବୀମା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ଦେଶର ଏକ ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ବୀମାର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରିମିୟମ ଦେବା କଷ୍ଟକର। ସେଥିପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ଲୋକଙ୍କୁ ବୀମା ସୁବିଧା ଦେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା ବୀମା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ବୀମାଭୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏକ ମାସରେ କେବଳ ଏକ ଟଙ୍କା ବୀମା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଅର୍ଥାତ୍ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରିମିୟମକୁ ମାତ୍ର ୧୨ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଏହି ବୀମା ଯୋଜନା କ’ଣ?

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା ବୀମା ଯୋଜନା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ବୀମା। ଏଥିରେ ବାର୍ଷିକ ମାତ୍ର ୧୨ ଟଙ୍କା ଦେୟ ଉପରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୀମାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବୀମାଭୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କିମ୍ବା ଅକ୍ଷମତା କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହି ରାଶି ମିଳିବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା ବୀମା ଯୋଜନାର ପଞ୍ଜିକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା:

ଆପଣ ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା ବୀମା ଯୋଜନା ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଏକ ବୀମା ଏଜେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ପଲିସି ନବୀକରଣ ହୁଏ:

ଏହି ଯୋଜନାର ଅବଧି ଏକ ବର୍ଷ ଅଟେ। ଏହି ଦେୟ ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମେ ମାସରେ କରାଯାଏ। ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ନବୀକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ କିମ୍ବା ବୀମାଭୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୋଟ ଅକ୍ଷମତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ଆଂଶିକ ଅକ୍ଷମତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବ।

ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ହେଲ ଏହି ଯୋଗ୍ୟତା ଆବଶ୍ୟକ:

୧୮ ରୁ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା ବୀମା ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ। ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସଞ୍ଚୟ ଖାତା ରହିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ଯଦି ପ୍ରିମିୟମ ରିହାତି ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପ୍ରିମିୟମ ରାଶି ଉପଲବ୍ଧ ନଥାଏ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ପଲିସି ରଦ୍ଦ ହୋଇଯାଏ।

Read Moreଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, ରାଜ୍ୟ ଖବର, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା ବିମା ଯୋଜନା, ବୀମା ପାଆନ୍ତୁThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *