ରାଜ୍ୟରେ ୬୯୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୮୯ଟି ଇନଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମ, କ୍ୟାବିନେଟର ମଂଜୁରୀ

ଭୁବନେଶ୍ବର, ଆଜି ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟରେ କ୍ରୀଡା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ସେହି ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଏକାଥରେ ୮୯ ଟି ଇନଡୋର ଷ୍ଟାଣ୍ଡିୟମ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ସେଥିପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୬୯୩ କୋଟି ଟଙ୍କା। ଏହାକୁ କ୍ୟାବିନେଟ ମଂଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ୧୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ କରାଯିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ କରାଯାଇଛି।

ତେବେ ଏହି ଇନଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମ ବହୁମୁଖୀ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ, ଟେବୁଲ ଟେନିସ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନ ସହ ଯୋଗ ଓ ବ୍ୟାୟମଶାଳା ରହିବ। ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମଟି ପ୍ରାୟ ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ପବନ ଶକ୍ତିକୁ ସହୟ କରିପାରୁଥିବା ପରି ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ଫଳରେ ଏହା ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ।

ସେହିପରି ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟଗୁଡିକ ମହାମାରି ତଥା ବିଭିନ୍ନ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଭାବେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ। ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ୫୦ ଏବଂ ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ୧୦୦ ବେଡ ହେବା ପରି କରାଯିବ।

ଏହାଦ୍ବାରା ରାଜ୍ୟ ସରକାର କ୍ରୀଡା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ନୂଆ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ୫-ଟି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି। ଏହା ଉପରେ ରାଜ୍ୟର କ୍ରୀଡାପ୍ରେମୀ ତଥା କ୍ରୀଡାବିତଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଯାହାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସ୍ବୀକୃତ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

Read Moreଖେଳ, ଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, ରାଜ୍ୟ ଖବର, 89ଟି ଇନଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମ, ଓଡିଶା କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ, କ୍ୟାବିନେଟThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *