ପୁଣି ଚାଲ ଚଳାଇଲା ଆନ୍ଧ୍ର; ୨୨ଟି କୋଟିଆ ଗାଁରେ ତେଲୁଗୁ ସାଇନ ବୋର୍ଡ ଲଗାଇବାକୁ କରୁଛି ଯୋଜନା !

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର କୋଟିଆ ଗ୍ରାମର ସୀମାକୁ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ର ଓ ଓଡିଶା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲୁଥିବା ବିବାଦ ଥମିବାରେ ନାଁ ନେଉନି । ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଟିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆନ୍ଧ୍ର ପୁଣିଥରେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଉଠିଛି । ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ୨୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ସାଇନ ବୋର୍ଡ ଲାଗାଇବାର ଯୋଜନା କରୁଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତେବେ ଏହି ସାଇନ ବୋର୍ଡ ନିଜ ରାଜ୍ୟରେ ଆନ୍ଧ୍ର ନ ଲଗାଇ କେରାରାପୁଟ ଜିଲ୍ଳାର କୋଟିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲଗାଇବାର କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଲୋକ ସତ୍ୟ ପାର୍ଟିର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଏବଂ କିଛି ଦଳର କର୍ମୀ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କୋଟିଆର କ୍ଲଷ୍ଟର ଗ୍ରାମ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସେମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ସହ ଦଳର ଏକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ପାର୍ବତୀପୁରମ ଇଣ୍ଟିଗେଟେଡ ଆଦିବାସୀ ବିକାଶ ଏଜେନ୍ସି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ ଆର କୁରମାନଥଙ୍କୁ ଭେଟି ତେଲୁଗୁ ଭାଷାକୁ ପ୍ରଚାର କରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ । ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ୨୨ଟି ଗାଁରେ ତେଲୁଗୁ ଭାଷାରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ସାଇନ ଲଗାଇବାକୁ ଦଳ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟପଟେ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି କୋଟିଆରେ ତେଲୁଗୁ ସଙ୍କେତ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରିବା ପରେ ITDA PO ଏକ ଫାଇଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ପରେ ଅଫିସିଆଲ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହାକୁ ଭିଜିଆନଗରାମ କଲେକ୍ଟରକୁ ଅନ୍ତିମ କଲ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା ।

ଅପରିପକ୍ଷରେ ଯଦି ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ଠାରୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୁଏ , ତାହାଲେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖରେ କୋଟିଆର ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମ ଗୁଡିକରେ ତେଲୁଗୁ ସଙ୍କେତ ଲଗାଯିବାରୁ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ କୋଟିଆର ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରାମବାସୀ ତେଲୁଗୁ ଭାଷା କହୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ରହିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଭାଷା ଆଧାରରେ ଭାଗ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଏହାକୁ ଛାଡି ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ କିଛି ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରି କୋଟିଆର ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ୭୫ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସକୁ ମହାନ ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଯୋଜନା ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି ଜୟପୁର ବିଧାୟକ ତାରା ପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି ବଡ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଆନ୍ଧ୍ରର ଯୋଜନା କୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ସଫଳ ହେବ ନାହିଁ । ଯଦି ଆଂଶିକ ସରକାର କୋଟିଆରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ସାହସ କରନ୍ତି ତାହାଲେ ଆମେ ବି ଉଚିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବୁ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଏହା ସହ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଏକଜୁଟ ରହିବୁ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କୋଟିଆ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ବାହିନୀପତି କହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ କରୋନା କାଳରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର କୋଟିଆ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆଞ୍ଚଳିକ ବିବାଦକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଅପରିପକ୍ଷରେ ଗୃହ କମିଟି ବୈଠକର ୬ ମାସରୁ ସମୟ ପରେ, ସଦସ୍ୟମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରି କୋଟିଆର ଆଦିବାସୀ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ତେବେ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ରାଜ୍ୟ ସୀମା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଗଠିତ ଗୃହ କମିଟି ବୈଠକରେ କୋଟିଆ ପ୍ରମୁଖ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ ।

ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁସାରେ ଏହି ସଭାରେ ସଦସ୍ୟମାନେ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ କୋଟିଆ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଗୃହ ପ୍ୟାନେଲ ସଦସ୍ୟ କିମ୍ବା କୌଣସି ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଯଦିଓ କୋଭିଡ-୧୯ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ପୂର୍ବରୁ ବହୁତ ସମୟ ଥିଲା ହେଲେ କେହି ଏହାକୁ ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ । ଅନ୍ୟପଟେ ବାହିନୀପତି ଗୃହ କମିଟିର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ ପଚାରିଥିଲେ, ହାଉସ ପ୍ୟାନେଲ କଣ କରୁଛି? ବାଚସ୍ପତି ସୁରଜ ନାରାୟଣ ପାଟ୍ରୋ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି କି? ସେ କାହିଁକି ଆମକୁ କମିଟିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିନାହାଁନ୍ତି? ବୋଲି ବାହିନୀପତି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ କୋଟିଆ ପାଇଁ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି କି ନାହିଁ ସେନେଇ ରାଜ୍ୟବାସୀ ଅନ୍ଧକାରରେ ଅଛନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲା ଉପ-ବିଚାର ହୋଇଥିବାରୁ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି। କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ପୋଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ପଞ୍ଚାୟତ ଉପରେ ଏହାର ଅଧିକାର ଦାବି କରିବାକୁ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ କୋଟିଆରେ ନିର୍ବାଚନ କରିଥିଲେ। ଇତି ମଧ୍ୟରେ, ଓଡ଼ିଶା ଅଞ୍ଚଳରେ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାରଙ୍କ ‘ବେଆଇନ’ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ସହ କୋଟିଆରେ ଅଶାନ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କିନ୍ତୁ, ଗୃହ କମିଟି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିରବ ରହିଛି।

ସମ୍ପ୍ରତି କୋଟିଆରେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଶାସନ ପୁଣି ସକ୍ରିୟ ହୋଇଛି। ଶନିବାର ଦିନ, ପୋଟାଙ୍ଗୀ ବିଧାୟକ ପିଟାମ ପାଦୀ ଏବଂ କିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିଥିଲେ କାରଣ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ କେତେକ ଗ୍ରାମରେ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜମି ଦଲିଲ ବଣ୍ଟନ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା। ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ବିଧାୟକ କେତେ ଦିନ ସୀମା ରକ୍ଷା କରିବେ ! ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେବେ ଉଚିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଖିବାର ବିଷୟ ।

The post ପୁଣି ଚାଲ ଚଳାଇଲା ଆନ୍ଧ୍ର; ୨୨ଟି କୋଟିଆ ଗାଁରେ ତେଲୁଗୁ ସାଇନ ବୋର୍ଡ ଲଗାଇବାକୁ କରୁଛି ଯୋଜନା ! appeared first on Satya Patha.

Read Moreମୁଖ୍ୟ ଖବର, ରାଜ୍ୟ, cmo odisha, kotiyaSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *