ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଜାଇଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲାଙ୍କ କରୋନା ଟିକାକୁ ମିଳିପାରେ ମଞ୍ଜୁରୀ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତି ଆୟତ୍ତ୍ୱ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏପରିସ୍ଥିତିରେ କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ମିଳିବା ପାଇଁ ଯାଉଛି । ତେବେ ଜାଇଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲାଙ୍କ କରୋନା ଟିକାକୁ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଦେଶରେ ଅନୁମୋଦନ କରାଯିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏହା ପରେ ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା ଟିକା ଦେଶରେ ବ୍ୟବହୃତ ପଞ୍ଚମ କରୋନା ଟିକା ହେବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ, କୋଭାକ୍ସିନ୍, ସ୍ପୁଟ୍ନିକ୍-ଭି ଏବଂ ନିକଟରେ ଜନସନ ଆଣ୍ଡ ଜନସନଙ୍କ ଟିକା ମଧ୍ୟ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି। Zydus Cadilaର କରୋନା ଟିକାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହୋଇଛି ।

କ୍ୟାଡିଲା ସିଡିଏସକୋ ଯଥା କରୋନା ଟିକା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡ୍ରଗ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ସହିତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ଲୋଡିଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ୨୮ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ କରିବା ପରେ, କମ୍ପାନୀ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛି । ତେବେ ଏହି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ଏହି ଟୀକା ପାଇଁ ଗ୍ରୀନ ସିଗନାଲ ମିଳିପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଅପରିପକ୍ଷରେ ଜିଡସ୍ କାଡିଲା କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦାବି କରିଥିଲେ ଏହି ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ୬୬.୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ଏହି ତିନି-ଡୋଜ୍ ଟିକା ୪-୪ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟବଧାନରେ ଦିଆଯାଇପାରେ । ଏହି ଟିକା ୨-୮ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରାରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇପାରିବ । ଏହା ଏକ ପ୍ଲାଜମିଡ୍ ଡିଏନ୍‌ଏ ଟିକା । ଏଥିରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଟିକା ଛୁଞ୍ଚିମୁକ୍ତ, ଏହାକୁ ଜେଟ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

ଯଦି ଏହି ଟିକାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳେ ତେବେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ଟିକାର ୩ଟି ଡୋଜ ନେବାକୁ ପଡିବ। ପ୍ରଥମ ଡୋଜର ୨୧ ଦିନ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଏବଂ ୫୬ ଦିନ ପରେ ତୃତୀୟ ଡୋଜ ଦିଆଯିବ। କମ୍ପାନୀ ବାର୍ଷିକ ୧୦-୧୨ କୋଟି ଡୋଜ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ କରୋନା ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ଅସ୍ତ୍ର ମିଳିଛି । ଭାରତ ସରକାର ଶନିବାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆମେରିକାର ଜନସନ ଆଣ୍ଡ ଜନସନଙ୍କ ଏକକ-ଡୋଜ୍ କରୋନା ଟିକା ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଅଗଷ୍ଟ ୫ ରେ, ଆମେରିକୀୟ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଡ୍ରଗ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲା ଯାହା ଏହି ଟିକାକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ମାଗିଥିଲା। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ, ଏହି ଟିକା ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

The post ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଜାଇଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲାଙ୍କ କରୋନା ଟିକାକୁ ମିଳିପାରେ ମଞ୍ଜୁରୀ appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, corona, zydus cadilaSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *