ଯଦି ଆପଣ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡର ବାଲାନ୍ସ ଶୂନ୍ୟ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ହୋଇଯା’ନ୍ତୁ ସାବଧାନ: ଆପଣଙ୍କର ହୋଇପାରେ ଏଭଳି କ୍ଷତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବାଲାନ୍ସ ଶୂନ ରଖନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ବିଷୟରେ ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋର ନକାରାତ୍ମକ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଅଟୋ ଋଣ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ପାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ ସେମାନେ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍।

କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡର ସୀମା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବା ପରେ ମାସ ଶେଷରେ ବାଲାନ୍ସ ଶୂନ୍ୟ ହୋଇଯାଏ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ। କାର୍ଡ ଧାରକ ଅତ୍ୟଧିକ ମହଙ୍ଗା ଏବଂ କାର୍ଡର ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ବାଲାନ୍ସ ଶୂନ୍ୟ ରହିଲେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କାର୍ଡଧାରୀ କିଛି ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

ବାଲାନ୍ସ ଶୂନ୍ୟ ହେବାର ପ୍ରଭାବ:

ଯଦି କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବାଲାନ୍ସ ଥାଏ ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ କ୍ରେଡିଟ୍ ସୀମା ହ୍ରାସ କରିପାରନ୍ତି କାରଣ ସେମାନେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ କାର୍ଡଧାରୀ ଡିଫଲ୍ଟ ହୋଇପାରନ୍ତି। କ୍ରେଡିଟ୍ ସୀମା ହ୍ରାସ କରିବା କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ଏବଂ ଏହା କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହା କ୍ରେଡିଟ୍ ବ୍ୟବହାର ଅନୁପାତ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହି ଅନୁପାତ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହେଲେ ସଠିକ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡରୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ସମୟରେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ:

ଏକ ଉଦାହରଣ ସାହାଯ୍ୟରେ କ୍ରେଡିଟ୍ ବ୍ୟବହାର ଅନୁପାତ ବୁଝାଯାଇପାରେ। ଧରାଯାଉ ଆପଣଙ୍କର କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ସୀମା ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଭଲ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଆପଣଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ। ଯଦି ଏହି ଅନୁପାତ ୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍, ତେବେ କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋରରେ ଉନ୍ନତି ହେବ। ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡକୁ ବୁଝିସୁଝି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍।

Read Moreଆଜିର ଖବର, ଜାତୀୟ ଖବର, ବ୍ୟବସାୟ, ରାଜ୍ୟ ଖବର, କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ, କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ, ବାଲାନ୍ସ ଶୂନ୍ୟ, ଲୋକପ୍ରିୟତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ହୋଇଯା’ନ୍ତୁ ସାବଧାନThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *