ଚଳିତ ମାସରେ ପଡୁଛି ପବିତ୍ର ନାଗପଞ୍ଚମୀ ପୂଜା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପାଳନ ବିଧି ଏବଂ ଉପକାର

ନାଗ ପଞ୍ଚାମୀ 2021: ନାଗ ପଞ୍ଚମୀର ପର୍ବ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ଶୁକ୍ଲ ପଞ୍ଚାମୀ ତିଥୀରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସର୍ପମାନଙ୍କର ଉପାସନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହି ଦିନ ସାପକୁ ପୂଜା କଲେ ଶକ୍ତି, ଧନ ଏବଂ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ନାଗ ପଞ୍ଚାମୀ 13 ଅଗଷ୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପାଳନ କରାଯିବ। ଏହି ଦିନ ସାପକୁ ପୂଜା କରିବାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହା ଏକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଏହି ଦିନ ସାପ ଦେବତାଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଅର୍ପଣ କରିବା ଉତ୍ତମ ଫଳାଫଳ ଆଣିଥାଏ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନାଗ ପଞ୍ଚାମୀର ଶୁଭ ସମୟ, ପୂଜା ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ

ନାଗ ପଞ୍ଚାମୀର ଶୁଭ ସମୟ

ନାଗ ପଞ୍ଚାମୀଙ୍କ ଉପାସନା ଶୁଭ ସମୟ ଅଗଷ୍ଟ 13 ରେ ସକାଳ 5:49 ରୁ 8.27 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ।

ପଞ୍ଚମୀ ତିଥୀ 12 ଅଗଷ୍ଟ 2021 ରେ ରାତି 3:24 ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ପଞ୍ଚାମି ତିଥୀ 13 ଅଗଷ୍ଟ 2021 ରେ ରାତି 1:42 ରେ ଶେଷ ହେବ ।

ନାଗ ପଞ୍ଚମୀ ପୂଜା ପଦ୍ଧତି

ନାଗ ପଞ୍ଚାମୀ ଦିନ ସକାଳେ ଉଠି ଘର ସଫା କରନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ଗାଧୋଇ ସଫା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ଏକ କାଠ ଥାଳିରେ ଏକ ସଫା ନାଲି କିମ୍ବା ହଳଦିଆ କପଡା ପକାନ୍ତୁ।  ଏଥିରେ ନାଗଦେବତାର ଏକ ପ୍ରତିମା କିମ୍ବା ଫଟୋ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଉପରେ ପାଣି, ଫୁଲ, ଫଳ ଏବଂ ଚନ୍ଦନ ଲଗାନ୍ତୁ। ତା’ପରେ କ୍ଷୀର, କଦଳୀ, ଘିଅ ଏବଂ ପଞ୍ଚାମୃତ ସହିତ ସ୍ନାନ କରାନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ଏହାପରେ ଆରତୀ କରନ୍ତୁ ।

ସାପ ପୂଜା ର ବିଶ୍ୱାସ

ପୌରାଣିକ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରାବଣ ଶୁକ୍ଲ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ, ସମସ୍ତ ସାପ ଗୋଷ୍ଠୀ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଶାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ବ୍ରହ୍ମା ଦେବ ସର୍ପମାନଙ୍କୁ ଅଭିଶାପରୁ ମୁକ୍ତ କଲେ । ସେବେଠାରୁ ସର୍ପ ପୂଜା କରିବାର ପରମ୍ପରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଅନ୍ୟ ଏକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନରେ କାଳିଆ ନାଗଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ସେ ଗୋପପୁର ବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଏହି ସର୍ପ ପୂଜା ପାଳନ ହୋଇଆସୁଛି।

Read Moreଆଜିର ଖବର, ଧର୍ମ, NagPanchami, ନାଗ ପଞ୍ଚମୀThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *