ଶାଢୀ ପିନ୍ଧି ବିମାନ ଉଡାଇଥିବା ଏହି ଭାରତୀୟ ମହିଳାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରୁଛି ଗୁଗୁଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି ଗୁଗୁଲ୍ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍ ସରଳା ଠକରାଲଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡୁଡଲ୍ ସହିତ ସମ୍ମାନିତ କରୁଛି। ସରଳା ଠକରାଲ୍ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣର ପ୍ରତୀକ। ସେ କେବଳ ପାଇଲଟ୍ ନୁହଁନ୍ତି ଜଣେ ମହାନ ଚିତ୍ରକାର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ କୋଟି କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା। ଆଜି ଗୁଗୁଲ ଏକ ବିଶେଷ ଢଙ୍ଗରେ ସରଳା ଠକରାଲଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରୁଛି। ସରଳା ଠକରାଲ୍ ଆଜିର ଦିନ ତଥା ଅଗଷ୍ଟ ୮ ତାରିଖ ୧୯୧୪ ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଦେଶ ପରାଧୀନ ଥିଲା। ପରାଧୀନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସରଳା ଭାରତର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ।

ସରଳା ଠକରାଲ ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିଡି ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସୌଭାଗ୍ୟବଶତଃ, ବିଡି ଶର୍ମା ମଧ୍ୟ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟବସାୟିକ ପାଇଲଟ୍ ଥିଲେ। ବିବାହ ପରେ ମଧ୍ୟ ସରଳା ଅଧ୍ୟୟନ ଛାଡି ନଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କର ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କଲେ। ପାଇଲଟ୍ ହେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ କାହାରି କଥା ଶୁଣିନଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଛି। ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ତାରିଖ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ସରଳା ଠକରାଲ ଏହି ଜଗତରୁ ବିଦାୟ ଦେଇଥିଲେ। ଶାଢୀ ପିନ୍ଧି ପବନରେ ଉଡ଼ିବା ପ୍ରକୃତରେ ଆକାଶକୁ ଛୁଇଁବା ପରି ଥିଲା। ଏହି ଚିତ୍ରକୁ ଡୁଡଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୁଗୁଲ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛି।

୧ ହଜାର ଘଣ୍ଟା ଉଡ଼ାଣ ଶେଷ କରିବା ପରେ ଏ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରାପ୍ତ ସରଳା ଠକରାଲଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଆଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ପ୍ରାୟତଃ କରାଚି ଏବଂ ଲାହୋର ମଧ୍ୟରେ ଉଡିଥିଲେ।

Read Moreଆଜିର ଖବର, ଜାତୀୟ ଖବର, ଗୁଗୁଲ, ଡୁଡଲ୍, ଭାରତୀୟ ମହିଳାThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *