ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ସିଲଭରରୁ ଆରମ୍ଭ ଗୋଲ୍ଡରେ ଶେଷ, ଜିତିଲା ୭ ମେଡାଲ , ୧୩ ବର୍ଷ ପରେ ବାଜିଲା ଅଲମ୍ପିକ୍ ରେ ବାଜିଲା ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ବର : ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ଯାତ୍ରା ଶନିବାର ଶେଷ ହୋଇଛି। ରୌପ୍ୟ ପଦକରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଯାତ୍ରା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ସହ ଶେଷ କରିଛି ଭାରତ । ଚଳିତ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଦେଶ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍ଡ ମେଡାଲ ଆଣିଛନ୍ତି ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା । ଜାଭ୍‌ଲିନ ଥ୍ରୋରେ ଇତିହାସ ରଚିଛନ୍ତି ନୀରଜ । ଫାଇନାଲ ମୁକାବିଲାରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଜିତିବା ସହ ୧୨୧ ବର୍ଷ ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟାଇଛନ୍ତି ଏହି ଭାରତୀୟ ଆଥ୍‌ଲେଟ୍‌ । ନୀରଜଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ଦେଶରୁ ଶୁଭେଚ୍ଛାର ସୁଅ ଛୁଟିଛି।

ଶନିବାର ଭାରତରୁ ୨ଟି ପଦକ ପାଇଛି। ଜାଭ୍‌ଲିନ ଥ୍ରୋରେ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରାଙ୍କୁ ଗୋଲ୍ଡ ମେଡାଲ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ରେସଲିଂରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ । ଏଥି ସହିତ ଭାରତ ମୋଟ ୭ ମେଡାଲ ସହ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ ୨୦୨୦ ଯାତ୍ରା ଶେଷ କରିଛି । ଭାରତ ପାଇଁ ଚଳିତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ, ଭାରୋତ୍ତୋଳନକାରୀ ମିରବାଇ ଚାନୁ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷ ଦିନରେ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା ଭାରତ ପାଇଁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ।

ଅଗଷ୍ଟ ୮ ରେ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ସମାରୋହ ଶେଷ ହେଉଛି। ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ବିଜେତା ରେସଲର ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଏହି ଉଦଯାପନୀ ସମାରୋହରେ ଭାରତର ପତାକା ଧରିବେ । ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୧୨୧ ବର୍ଷର ଇତିହାସରେ ଏହା ଭାରତର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହୋଇପାରିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୨ ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତ ୬ ଟି ପଦକ ଜିତିଥିଲା ​​।

ଟୋକିଓର ନାୟକ ?

ଭାରୋତ୍ତୋଳନକାରୀ ମିରାବାଇ ଚାନୁ ଟୋକିଓରେ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ସହ ଏକ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ନୋଟରେ ଭାରତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସୁଟର ଏବଂ ଆର୍ଚେରୀରେ ଭାରତ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବକ୍ସର ଲୋଭଲିନା ବୋର୍ଗୋହେନ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତି ଦେଶକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ଭାରତୀୟ ରେସଲର ରବି ଦାହିଆ ମଧ୍ୟ ଟୋକିଓରେ ଦେଶକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଫିଲ୍ଡ ଇଭେଣ୍ଟ ଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ସଟଲର ପିଭି ସିନ୍ଧୁ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳ ଦେଶ ପାଇଁ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତକୁ ୬ଟି ପଦକ ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ୨୦୨୦ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତକୁ ମୋଟ ୭ଟି ପଦକ ମିଳିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛି । ୨୦୧୨ ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକ କୁସ୍ତିରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ସୁଶୀଲ କୁମାର ରୌପ୍ୟ ଏବଂ ଯୋଗେଶ୍ବର ଦତ୍ତ କାଂସ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ । ୧୩ ବର୍ଷ ପରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ଭାରତ ଶନିବାର ଦିନ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ପାଇଛି। ୨୦୦୮ ପରେ, ସେହି ମୁହୂର୍ତ୍ତ ପୁଣି ଥରେ ୨୦୨୧ ରେ ଆସିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ଟୋକିଓରେ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ବାଜିଥିଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଦଳ ଇଭେଣ୍ଟରେ ୮ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପାଇଥିଲା। ଭାରତ ୧୯୨୮, ୧୯୩୨, ୧୯୩୬, ୧୯୪୮, ୧୯୫୨, ୧୯୫୬, ୧୯୬୪, ୧୯୮୦ ରେ ହକିରେ ୮ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ୨୦୦୮ ରେ ଭାରତ ସୁଟିଂରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଛି ।

The post ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ସିଲଭରରୁ ଆରମ୍ଭ ଗୋଲ୍ଡରେ ଶେଷ, ଜିତିଲା ୭ ମେଡାଲ , ୧୩ ବର୍ଷ ପରେ ବାଜିଲା ଅଲମ୍ପିକ୍ ରେ ବାଜିଲା ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଖେଳ, ଜାତୀୟ, Tokyo OlympicsSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *