କ୍ରୀଡାରେ ମଧ୍ୟ ଖୋଜାଯାଉଛି ଜାତି: ଗୁଗୁଲରେ ଅଧିକ ସର୍ଚ୍ଚ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଭାରତୀୟ ଅଲମ୍ପିକ ଖେଳାଳୀଙ୍କର ଜାତି,ଧର୍ମ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକରେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶକ କରିବା ସହ ଦେଶ ପାଇଁ ପଦକ ମଧ୍ୟ ଆଣୁଛନ୍ତି । ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଖେଳାଳିଙ୍କର ଧର୍ମ ଓ ଜାତି କଣ! ଏକଥା ଗୁଗୁଲ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିବା ପରେ ଦେଶର କିଛି ଲୋକ ତାଙ୍କ ଖେଳ ଅପେକ୍ଷା ପିଭି ସିନ୍ଧୁଙ୍କ ଜାତି ଖୋଜିବାରେ ଅଧିକ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ଅର୍ଥାତ ଏହି ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତି ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହେବା ଅପେକ୍ଷା ସେ କେଉଁ ଜାତିର ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ଅଧିକ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ । ଏପରି ହେବା କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହିତ ଏପରି ହୋଇଥିବାର ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଯଦିଓ ଜାତି ଧର୍ମକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ରାଜନୀତି କରାଯାଉଛି ତାମାନେ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଏହାକୁ କ୍ରୀଡାରେ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ଯେତେବେଳେ କ୍ରୀଡାରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ସେତେବେଳେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥାଏ ।

ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍ମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଉନ୍ନତ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ସମ୍ମାନ ବଢାଇଥାନ୍ତି । ସେତେବେଳେ କିଛି ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେମାନଙ୍କ ଜାତି ଜାଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ଯେତେବେଳେ ଖେଳାଳିମାନେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ କେହି ସେମାନଙ୍କ ଜାତି ପଚାରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କର ଧର୍ମ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ପଦକ ଜିତିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜାତି ମଧ୍ୟରେ ଭାଗ କରାଯାଉଛି । ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ଆମ ଦେଶରେ ଉଚ୍ଚ ଏବଂ ନିମ୍ନ, ଧନୀ ଏବଂ ଗରିବ, ଛୋଟ ଏବଂ ବଡ ଏବଂ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା, ବରଂ ସବୁଆଡେ ଭେଦଭାବର ସୀମା ଟାଣି ହୋଇ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନର ଯୁଗରେ ଏହାର ମୂଳ ଗଭୀର ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ସମସ୍ତ ଦଳ ନିଜର ରାଜନ କ୍ଟ୍ରକ୍ଟକ୍ଷସଗ୍ଧସମବକ୍ଷ ତିକ ଲାଭ ପାଇଁ ଜାତିଭେଦ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି। ଆମର ସମ୍ବିଧାନ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଧିକାର ଏବଂ ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଜାତି ଭେଦଭାବ, ଅତ୍ୟାଚାର ଏବଂ ଅନ୍ୟାୟକୁ ସମାପ୍ତ କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଫଳ ମନେହୁଏ ନାହିଁ । କାରଣ ଦେଶର ରାଜନୀତିରେ ଶାସନ କରୁଥିବା କେତେକ ଶକ୍ତି ଦେଶରୁ ଜାତିବାଦ ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି । ତେବେ ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ ଯେ କ୍ରୀଡାରେ ମଧ୍ୟ ଜାତି ରାଜନୀତି ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ। ଆମେ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ଜଣେ ଖେଳାଳୀ କେବଳ ଜଣେ ଖେଳାଳୀ ।

ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ, ନିଷ୍ଠା, ସଂଗ୍ରାମ ଏବଂ ଖେଳ ଆଧାରରେ ସେ ଦେଶର ସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି । ଆମ ପାଇଁ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳାଳି ଯିଏ ଦେଶର ଗର୍ବ ବଢାନ୍ତି ସେମାନେ ଜାତି ଏବଂ ଧର୍ମଠାରୁ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଉର୍ଦ୍ଧରେ ରହିବା ଉଚିତ । ଯଦି ଆମେ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଖେଳାଳୀ ରହିବାକୁ ନଦେଲେ ସେମାନେ ଜାତି ଓ ଧର୍ମର ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଯିବେ, ତେବେ ଜାତିଭିତ୍ତିକ ଜାଲରେ ଫସି ରହି ଦେଶର ବିକାଶକୁ ଯେପରି ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି, ସେହିଭଳି କ୍ରୀଡ଼ାର ବିକାଶରେ ମଧ୍ୟ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେବ

The post କ୍ରୀଡାରେ ମଧ୍ୟ ଖୋଜାଯାଉଛି ଜାତି: ଗୁଗୁଲରେ ଅଧିକ ସର୍ଚ୍ଚ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଭାରତୀୟ ଅଲମ୍ପିକ ଖେଳାଳୀଙ୍କର ଜାତି,ଧର୍ମ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଖେଳ, ଜାତୀୟ, indian player, tokia ollympicSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *