ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଦାବି, ଏନେଇ ତୃଣମୂଳ ନେତାମାନେ ଆଜି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗକୁ ଭେଟିବେ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଦାବିରେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରତିନିଧି ଆଜି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ଭେଟିବାର କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏନେଇ ତୃଣମୂଲ କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବଡ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବାଇପୋଲ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି ଏବଂ ଗତ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଯେଉଁ ସାତଟି ଆସନରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ସେଠାରେ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଭବାନୀପୁରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏହି ଆସନରୁ ପ୍ରତିନ୍ଦତିତା କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଯଦି ଆମେ ଦେଖିବା ମମତା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି। ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ସେ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ତାଙ୍କୁ ବିଜେପିର ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଦିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ମମତା ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ମମତା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାପରେ ସେମାନଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟ ନଥିଲେ। ବିହାରର ନୀତୀଶ କୁମାର ତିନି ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିନାହାଁନ୍ତି। ଏପରିକି ନଭେମ୍ବରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ସେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମଧ୍ୟ ହୋଇନଥିଲେ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସିଏମ୍ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିନାହାଁନ୍ତି। ଉଭୟେ ବିଧାନ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ବିହାର ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିଧାନସଭା ଏବଂ ବିଧାନ ପରିଷଦ ଆକାରରେ ଦୁଇଟି ସଦନ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ବେଙ୍ଗଲରେ ବିଧାନ ପରିଷଦ ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମମତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ୬ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଖାଲିଥିବା କୌଣସି ଆସନରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତି ସେ ଗୃହର ସଦସ୍ୟ ହୋଇପାରିବେ। ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୬୪ ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଯିଏ ବିଧାୟକ ନୁହଁନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏପରି ଅନେକ ଉଦାହରଣ ଅଛି । ଯେପରିକ ତିରଥ ସିଂଙ୍କୁ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପଡିଥିଲା ।

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ତିରଥ ସିଂ ରାୱତଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ତିରଥ ସିଂ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଦେଶରେ କରୋନାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପଟେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ କରିବା ପାଇଁ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଦାବି କରୁଛି । ଯଦି ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନହୁଏ ତେବେ ମମତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ । ତେଣୁ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଏପରି ଦାବି ରଖୁଛ

The post ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଦାବି, ଏନେଇ ତୃଣମୂଳ ନେତାମାନେ ଆଜି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗକୁ ଭେଟିବେ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, cmo westbengal, election commission, westbengal by-electionSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *