ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ-ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଡିଲ୍ କୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା , ଆମାଜନ୍ ସପକ୍ଷରେ ଆସିଲା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ

(ସତ୍ଯପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରିଲାଏନ୍ସ ଏବଂ ଫ୍ୟୁଚର ରିଟେଲ ଲିମିଟେଡ (FRL)କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଝଟକା । ଆମାଜନ-ଫ୍ୟୁଚର-ରିଲାଏନ୍ସ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଜି ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି।  ରିଲାଏନ୍ସ ଏବଂ ଫ୍ୟୁଚର ରିଟେଲର ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ୨୪୭୧୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଡିଲ୍ ରେ ଆମେରିକାର ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ଆମାଜନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଏକ ବଡ଼ ଜିତ୍ ମିଳିଛି। ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଫ୍ୟୁଚର ରିଟେଲ ଏବଂ ଆମାଜନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ଆର୍ବିଟ୍ରେସନ ଦେଇଥିବା ରାୟକୁ କାଏମ ରଖିଛନ୍ତି। ସିଙ୍ଗାପୁର ଅଦାଲତ ଦେଇଥିବା ରାୟ ଭାରତୀୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ବୈଧ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। 

ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍‍ର ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟକୁ ୨୪,୭୩୧ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଖରିଦ କରିବାକୁ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍‍ ପୂର୍ବରୁ ଏଥିପାଇଁ ଆମାଜନ ସହିତ ଚୁକ୍ତି କରିଥିବାରୁ ଆମାଜନ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ସିଙ୍ଗାପୁର ଆର୍ବିଟ୍ରେସନ ଅଦାଲତରେ ଯାଚିକା ଦାଏର କରିଥିଲା। ସିଙ୍ଗାପୁର ଅଦାଲତ ଆମାଜନ ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ଦେଇଥିଲେ।

  ଜଷ୍ଟିସ୍ ଆରଏଫ୍ ନରିମାନଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଜୁଲାଇ ୨୯ ରେ ଫ୍ୟୁଚର ରିଟେଲ ଲିମିଟେଡ ଏବଂ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ମାମଲାରେ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଶୁଣିବା ପରେ ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ।

 ରିଲାଏନ୍ସର ସେୟାର କ୍ରାସ୍ 

 ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ରିଲାଏନ୍ସ ଆଣ୍ଡ୍ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍‍ କୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା ଲାଗିବା ପରେ ଆଜି ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ର ସେୟାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ସକାଳ 11.35 ରେ, ଏହା 43.95 ପଏଣ୍ଟ (2.06 ପ୍ରତିଶତ) ସହ 2089.35 କୁ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା। ବଜାର ଖୋଲିବା ସମୟରେ ସେୟାର 2125.20 ରେ ଥିଲା ଏବଂ ପୂର୍ବ ସେସନରେ ଏହା 2133.30 ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀର ବଜାର ରେଟ୍ ହେଉଛି 1324531.55 କୋଟି ଟଙ୍କା ।

 ପୂରା ମାମଲା କ’ଣ?

 2019 ମସିହାରେ, ଆମାଜନ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ର ଗିଫ୍ଟ ଭାଉଚର୍ ୟୁନିଟ୍ ର 49% ଅଂଶଧନ ପାଇଁ 19.20 ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ​​। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଆମାଜନ କହିଛି ଯେ ଏହି ଡିଲ୍ ର ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପକୁ ଫ୍ୟୁଚର ରିଟେଲ ଲିମିଟେଡର ବ୍ୟବସାୟକୁ ରିଲାଏନ୍ସକୁ ବିକ୍ରି କରିବାରେ ବାଧକ ସାଜିଥାଏ। ଏହି ଡିଲ ନେଇ ୨୯ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ରେ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଦୁଇ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ବିଲୟକୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିସ୍ପର୍ଦ୍ଧା ଆୟୋଗ (ସିସିଆଇ), ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିଭୂତି ଓ ବିନିମୟ ବୋର୍ଡ (ସେବି) ମଧ୍ୟ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିଲେ। ତେବେ ଫେବୃଆରୀ 22 ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହାର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଆଦେଶରେ ଜାତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଆଇନ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ (ଏନସିଏଲଟି) କୁ ମିଶ୍ରଣ ଉପରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଆଦେଶ ନଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।  ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ରିଲାଏନ୍ସ ସହିତ 24,713 କୋଟି ଟଙ୍କା ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ନିୟାମକ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ୍ କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛି।  ଦିଲ୍ଲୀ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କ ଏକକ ପୀଠ  ଏ ଦିଗରେ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପକୁ ଆଗକୁ ବଢିବାରେ ରୋକ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଯାହାକୁ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆମାଜନ ଏ ନେଇ ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ନ୍ୟାୟାଳୟ କାରବାରକୁ ଅଟକାଇ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଆଦେଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଲାଗି ଆମାଜନ ମଧ୍ୟ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ।

The post ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ-ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଡିଲ୍ କୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା , ଆମାଜନ୍ ସପକ୍ଷରେ ଆସିଲା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Amazon, Future Group, Reliance, supreme courtSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *