କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୯କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ୧୯ ହଜାର କୋଟି: ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନା କ’ଣ ଏବଂ କିଭଳି ଉପକୃତ ହେବେ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ମିଳିଛି। ଅଗଷ୍ଟ ୯ ତାରିଖରେ ୯ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୧୯ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପଠାଇବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସରକାର ପ୍ରତିବର୍ଷ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ଚାଷୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮ ଟି କିସ୍ତି ଚାଷୀଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ନବମ କିସ୍ତି ଚାଷୀଏନକେ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଅଷ୍ଟମ କିସ୍ତି ମଇ ୧୪ ତାରିଖରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ, ଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା ଅଧୀନର ଶେଷ କିସ୍ତି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୫ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବଙ୍ଗଳା ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ପୂର୍ବରୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗତଥର ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା କ’ଣ?

ପିଏମ-କିସାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୬୦୦୦ ସହାୟତା ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଚାରିମାସରେ ଥରେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା କରାଯାଏ। ଏହି ଯୋଜନା ୨୪ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ ରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନାର କିପରି ଲାଭ ଉଠାଇବେ:

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ରହିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ। ଆଧାର କାର୍ଡ ବିନା, ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା କିସ୍ତି ପାଇବାକୁ ହେଲେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ରହିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ। ଡିବିଟି ମାଧ୍ୟମରେ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଯାଏ। ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି କୌଣସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ବାକି ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅନଲାଇନରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ୍ ସାମନ୍ ନିଧି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସରକାରଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ନାମ ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକାରେ ଅଛି କି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ pmkisan.gov.in ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ। ଏଠାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନୂତନ ତାଲିକା ଅପଲୋଡ୍ ହେଉଛି। ରାଜ୍ୟ / ଜିଲ୍ଲା / ତହସିଲ / ଗ୍ରାମ ହିସାବରେ ଆପଣ ଏଠାରେ ନିଜ ନାମ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ।

Read Moreଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, ଉପକୃତ ହେବେ, ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା, ଯୋଜନା କ’ଣThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *