ଜାଣନ୍ତୁ ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧ ର ଅଭାବରୁ ଶରୀରରେ କଣ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ: ଏହାର ଭୂମିକା, ଗୁରୁତ୍ୱ ଏବଂ ଲାଭ ବିଷୟରେ ବୁଝନ୍ତୁ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧ ହେଉଛି ଏକ ଜରୁରୀ ପୁଷ୍ଟିକର, ଯାହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି। ଆମ ଶରୀର ଏହାକୁ ନିଜେ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଏହା ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ। ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧ କୁ ଥାଏମାଇନ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଶରୀରର ସଠିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ, ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଏହାର କାମ ହେଉଛି ଖାଦ୍ୟକୁ ଶକ୍ତିରେ ପରିଣତ କରିବା, ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ଏବଂ କୋଷ ଭିତରେ ଶକ୍ତି ପରିବହନ କରିବା। ଏହା ବିନା ଆମ ଶରୀର ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିବ। ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧ ହେଉଛି ଏକ ଜଳ ଦ୍ରବଣୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର। ଆମ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧ ର ଭୂମିକା ଏବଂ ଏହାର କିଛି ଉପକାରିତା ଜାଣିବା ଉଚିତ୍।

ଜାଣନ୍ତୁ ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧ ର ମହତ୍ତ୍ୱ କଣ ରହିଛି:

ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧ ର ଉପସ୍ଥିତି ସର୍ବଦା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଅନ୍ତନଳୀ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ଏବଂ ପେଟ ଯଥେଷ୍ଟ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରିକ୍ ​​ଏସିଡ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ। ଏହା ଖାଦ୍ୟରୁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଏବଂ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥକୁ ଶୋଷିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏହା ଶରୀରକୁ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶକ୍ତିରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ। ତେଣୁ, ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧ ର ସ୍ତର ସ୍ଥିର ରହିବା ସର୍ବଦା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅନୁଭବ କରିବେ।

ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ:

ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ଉତ୍ପାଦନରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ନେଇଥାଏ। ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ। ଆରବିସିରୁ ନିର୍ମିତ ରକ୍ତ ଆମର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ। ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧ ର ମହତ୍ତ୍ୱ ଏହି କାରଣରୁ ଜଣାଯାଏ ଯେ, ଏହାର ଅଭାବରୁ ରକ୍ତହୀନତା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ଶରୀରରେ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ। ରକ୍ତହୀନତା ବେଳେବେଳେ ଅଙ୍ଗର କ୍ଷତି କରିଥାଏ।

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ:

ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧ ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଏହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରି ଶ୍ୱେତ ରକ୍ତ କଣିକାକୁ ରକ୍ତ ସ୍ରୋତରେ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ଆମ ଶରୀରକୁ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଏବଂ ଫଙ୍ଗସ୍ ପରି ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଶ୍ୱେତ ରକ୍ତ କଣିକା ଶରୀରରେ କୌଣସି ବାହାର ପଦାର୍ଥକୁ ଚିହ୍ନିଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ଦୂର କରିଥାଏ।

Read Moreବିଶେଷ ଖବର, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଗୁରୁତ୍ୱ, ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧, ଭୂମିକାThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *