ଜଳଖିଆ ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଘେରିବାକୁ ନେଇ ନୂଆ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ ରାହୁଲ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଗାସସ ଗୁପ୍ତଚର ମାମଲାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଆଜି ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ସହ ଜଳଖିଆ ବୈଠକ କରିଥିଲେ । ତେବେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସରକାରଙ୍କ ବିଫଳତା ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ବିଷୟରେ ଏହି ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ବୈଠକରେ ୧୭ଟି ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ବୈଠକରେ କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ୧୫ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଯୋଗଦେଇଥିବା ବେଳେ ଆମ ଆଦମି ପାର୍ଟି ଏବଂ ମାୟାବତୀଙ୍କ ବହୁଜନ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ଯୋଗଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତ୍ରିନାଥ କଂଗ୍ରେସର ମହୋତ୍ସବ ମିତ୍ର, ଏନସିପିର ସୁପ୍ରିୟା ସୁଲେ, ଶିବସେନାର ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ଏବଂ ଡିଏମକେର କାନିମଜୀଙ୍କ ଭଳି ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ଅପରିପକ୍ଷରେ ବାରମ୍ବାର ସଂସଦରେ ପେଗାସସ ମାମଲାକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ତେଣୁ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ରାହୁଲଙ୍କ ଜଳଖିଆ ବୈଠକରେ ଏନସିପି, ଏସଏସ, ଆରଜେଡି, ଏସପି, ସିପିଆଇ, ଆଇୟୁଏମଏଲ, ଆରଏସପି, କେସିଏମ, ଜେଏମଏମ, ଏନସିଏ, ସିଏମସି, ଏଲଜେଡି ଆଦି ବିରୋଧୀ ଦଳର ସଦସ୍ୟମାନେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟପଟେ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ବିଜେପି ସଂସଦୀୟ ବୈଠକ ଡକାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ବିରୋଧୀ ସଂସଦକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି କହିବା ସହ ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ତଥା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପମାନ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କହିଛନ୍ତି । ସବୁଠାରୁ ରୋଚକ କଥାଟି ହେଉଛି ଜଳଖିଆ ସଭା ସହିତ ସମାନ ସମୟରେ ବିପେଜିର ସଂସଦୀୟ ଦଳର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଜୁଲାଇ ୧୯ ରେ ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ୧୦୭ ଘଣ୍ଟାରୁ ସଂସଦ କେବଳ ୧୮ ଘଣ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ପେଗାସସ୍ ସ୍ନୁପିଂ ଧାଡିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ତଦାରଖ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ସର୍ଭେ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର, ବିଚାରପତି, କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଏପରିକି ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଇସ୍ରାଏଲର ଗୁପ୍ତଚର ସାମଗ୍ରୀର ଟାର୍ଗେଟ ବୋଲି ବିରୋଧୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ୧୪ଟି ବିରୋଧୀ ଦଳର ଏକ ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ । ତେବେ ସମଗ୍ର ବିରୋଧୀ ଏକାଠି ଅଛନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ସଂସଦରେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କର ସ୍ୱରକୁ ବାରମ୍ବାର କଟାଯାଉଛି । ଆମେ କେବଳ ପଚାରୁଛୁ ପେଗାସସ ସଫ୍ଟୱେର କିଣାଯାଇଛି କି ଓ ଏହା ଭାରତରେ କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି କି ? ହେଲେ ବିଜେପି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବାରମ୍ବାର ଅଣଦେଖା କରିଆସୁଛି ବୋଲି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି କହିଛନ୍ତି । ଅପରିପକ୍ଷରେ ଉତ୍ତେଜନା କାରଣରୁ ଉଭୟ ଗୃହର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ବାଚସ୍ପତି କହିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଏପରି ଆଚରଣ ଗୃହର ସମ୍ମାନକୁ ହାନି ପହଞ୍ଚାଉଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ । ସରକାର ବିରୋଧୀକୁ ଦୋଷାରୋପ କରୁଥିବାବେଳେ ବିରୋଧୀ କହିଛନ୍ତି, ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିତର୍କ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି ।

ଏହି ସମୟରେ ଏନଡିଏର ନୂତନ ତଥା ପୁରୁଣା ସହଯୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପେଗାସସ ଗୁପପ୍ତଚର ମାମାଲାର ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ଗତକାଲି ପେଗାସସ ମାମଲାକୁ ନେଇ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାର ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ପେଗାସସ ଗୁପ୍ତଚର ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

The post ଜଳଖିଆ ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଘେରିବାକୁ ନେଇ ନୂଆ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ ରାହୁଲ appeared first on Satya Patha.

Read Moreରାଜନୀତି, congress, rahul gandhiSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *