ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି: ଲୋକଙ୍କ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ଜୀବନରେ ସଫଳତା ହାସଲ ମିଳେ ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚାଣକ୍ୟ ଭାରତର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିଦ୍ୱାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଉପରେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସମାଜକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ ଚାଣକ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଚାଣକ୍ୟ ଯାହା ଜାଣିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତାରୁ ବୁଝୁଥିଲେ, ସେ ଏହାକୁ ତାଙ୍କ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ। ଚାଣକ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍। ରଣ ସଫଳତା ପାଇଁ ବାଧା ହେବା ସହିତ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ଖ୍ୟାତିରୁ ବଞ୍ଚିତ କରେ।

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉପରେ ସର୍ବଦା ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଉଚିତ୍। ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଜଣେ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡେ। ତେଣୁ, ଏହି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍।

ମିଛ କହିବା ଅଭ୍ୟାସ- ମିଛ କହିବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ। ଯେଉଁମାନେ ମିଥ୍ୟା କୁହନ୍ତି ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସର ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ଏହିପରି ଲୋକମାନଙ୍କର ସତ୍ୟତା ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାପଡେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଅନ୍ତି। ମିଥ୍ୟା କହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସମାଜ ସମ୍ମାନ ଦିଏ ନାହିଁ।

ପ୍ରତାରଣା- ଚାଣକ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ, ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ କେହି କେବେ ପ୍ରତାରିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯିଏ ପ୍ରତାରଣା କରେ, ସେ ଧନୀ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମଧ୍ୟ ପାଏ ନାହିଁ। ଯଦିଓ କୌଣସି କାରଣରୁ ସଫଳତା ହାସଲ ହୁଏ, ଏହା ଅଧିକ ସମୟ ତିଷ୍ଠି ନଥାଏ। ଯେଉଁମାନେ ଠକନ୍ତି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ସମସ୍ତେ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତି।

ଲୋଭ- ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଲୋଭ ଏକ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ। ଚାଣକ୍ୟ ଲୋଭକୁ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି। ଲୋଭୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରୁ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ। ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବଦା ବିଭ୍ରାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି। ଲୋଭ ହେତୁ ସେ କଦାପି ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। ପ୍ରକୃତ ସଫଳତା କେବଳ ଲୋଭରୁ ଦୂରରେ ରହି ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ।

Read Moreଜୀବନ ଶୈଳୀ, ଧର୍ମ, ବିଶେଷ ଖବର, ସଂସ୍କୃତି, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ, ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ, ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି, ଜୀବନରେ ସଫଳତାThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *