ଚୀନ୍ ସହିତ ଦ୍ୱାଦଶ ସ୍ତରୀୟ ସାମରିକ ଆଲୋଚନା: ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଆସିଲା ବିବୃତ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱାଦଶ ସ୍ତରୀୟ ସାମରିକ ଆଲୋଚନାରେ ସେନାର ବିବୃତ୍ତି ଆସିଛି। ସେନା କହିଛି ଯେ, ଏହି ବୈଠକରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନର ଚୁକ୍ତିନାମା ଏବଂ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଅବଶିଷ୍ଟ ସମସ୍ୟାର ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଏବଂ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଗତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ସହମତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଇନରେ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ମିଳିତ ଭାବେ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିବେ।

ସେନା କହିଛି ଯେ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସହ ଜଡିତ ଅବଶିଷ୍ଟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଖୋଲା ଏବଂ ଗଭୀର ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ଉଭୟ ପକ୍ଷ ସ୍ଵୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଗଠନମୂଳକ, ଯାହା ପାରସ୍ପରିକ ବୁଝାମଣାକୁ ଆହୁରି ବଢାଇ ଦେଇଛି। ସ୍ଥିରତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ ମିଳିତ ଭାବେ ଏଲଏସିରେ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ।

ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖରେ, ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଲାଇନ ଅଫ୍ ଆକଚୁଆଲ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (ଏଲଏସି) ର ଚୀନ୍ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ମୋଲଡୋ ସୀମା ପଏଣ୍ଟରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱାଦଶ ରାଉଣ୍ଡ ସାମରିକ ଆଲୋଚନା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକ ପ୍ରାୟ ନଅ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲା। ଦ୍ୱାଦଶ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ସାଢେ ତିନି ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନରେ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ୧୩ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏଲଏସି ର ଭାରତୀୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଚୁସୁଲ ସୀମା ପଏଣ୍ଟରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧୧ତମ ରାଉଣ୍ଡ ସାମରିକ ଆଲୋଚନା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଦ୍ୱାଦଶ ରାଉଣ୍ଡ ସାମରିକ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୱାଙ୍ଗ ୟୀଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ଜୁଲାଇ ୧୪ ତାରିଖରେ ତାଜିକିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ ଦୁଶାମ୍ବେରେ ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ (ଏସସିଓ) ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଦୁଇ ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

Read Moreଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ, ଆଜିର ଖବର, ଜାତୀୟ ଖବର, ଚୀନ୍‌, ଦ୍ୱାଦଶ ସ୍ତରୀୟ, ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଇନ, ଭାରତ, ସାମରିକ ଆଲୋଚନାThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *