ବିଜେପିରେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଦଳରେ ନୂଆ ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ମୋଦି ଏବଂ ଶାହ !

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ନେତୃତ୍ୱ ଏକ ନୂତନ ପିଢିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନୂତନ ବିଜେପି ଗଠନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଏବଂ ପୁନଃଗଠନ କରି ଏହାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଆର ବମ୍ମାଇଙ୍କ ପୁଅ ବାସଭରାଜ ବମାଇଙ୍କୁ ୟେଦୁରପ୍ପାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି । ଅପରିପକ୍ଷେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ନେତୃତ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତେବେ ଶିବରାଜ ସିଂହ ଚୌହାନଙ୍କ ବଦଳରେ ନରୋତ୍ତମ ମିଶ୍ର, ବିଡି ଶର୍ମା, ପ୍ରହ୍ଲାଦ ପଟେଲ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଏହି ପଦ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ବାସ୍ତବରେ ମୋଦୀ ଶାହାଙ୍କ ଯୋଡି ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ଯୁଗର ବିଜେପିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ଯାହା କେବଳ ଅଟଳ, ଆଡଭାନୀ ଏବଂ ଯୋଶୀ ଯୁଗର ଛାଇରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁକ୍ତ ହେବ ନାହିଁ, ବରଂ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସମାନ ଚେହେରା ଶୀର୍ଷରେ ରହିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପିର ଯେତେ ବି କ୍ଷେତ୍ର ଅଛି ସବୁ ଅଟଳ ଏବଂ ଆଡଭାନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହିଁ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । କେବଳ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ହିଁ ଯିଏକି ୨୦୧୪ ମସିହା ପରଠାରୁ ବିଜେପିରେ ନିଜ ସ୍ଥାନ ଦୃଢ କରିପାରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ବିଏସ ୟେଦୁରପ୍ପା, ଶିବରାଜ ସିଂହ ଚୌହାନ, ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେ, ରମଣ ସିଂହଙ୍କ ବିଜେପିରେ ଉଭା ହେବା ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପାୟୀ ଏବଂ ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀଙ୍କ ସମୟରେ ହୋଇଥିଲା ।

ଅପରିପକ୍ଷରେ ମୋଦି ଏବଂ ଶାହା ସେମାନଙ୍କୁ ହଟାଇବା କିମ୍ବା ମାର୍ଜିତ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅଛନ୍ତି । ବିଜେପି ପୁରୁଣା ନେତା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତେବେ ଭାସୁନ୍ଦର ରାଜେ ଏବଂ ରମଣ ସିଂ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଅପରେସନ୍ ଲୋଟସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଶିବରାଜ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଅପରିପକ୍ଷେ ନିର୍ବାଚନ ହାରିବା ପରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଅପରେସନ କମଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ଶିବରାଜ ସିଂହ ଚୌହନ ଏବଂ ବିଏସ ୟେଦୁରପ୍ପା କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ୟେଦୁରପ୍ପାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ବିଜେପିର ସର୍ତ୍ତା ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ମାର୍ଜିତ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ପୁରା ଚେଷ୍ଟାରେ ରହିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏପରିକି ଛତିଶଗଡରେ ରମଣ ସିଂହଙ୍କ ସକ୍ରିୟତା ମଧ୍ୟ କମ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଜେପି ଶିବରାଜ ସିଂହ ଚୌହାନଙ୍କୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଡାକ୍ତରୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କୁ ୨୭.୫ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେଇ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଶିବରାଜ ସିଂହ ଚୌହାନଙ୍କ ପଛୁଆ ବର୍ଗର ହେବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱଙ୍କ ପଥରେ ଆସିବ ନାହିଁ । ନିକଟରେ ତାଙ୍କର ଦୁଇଥର ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ ପରେ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ତୀବ୍ର ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ତାଙ୍କର ପଦକୁ କୌଣସି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱ ଦଳ ନେଇଯାଇପାରେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିଜ ସରକାରର ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳର ଯେଉଁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ତାହା ପଛରେ ଅନେକ ସଙ୍କେତ ଏବଂ ସନ୍ଦେଶ ରହିଛି ।

ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବାର୍ତ୍ତାଟି ହେଉଛି ଜୁଲାଇ ସାତ ୨୦୨୧ରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ନୂଆ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ଆସନ୍ତା ୨୦୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ତଥା ନିର୍ବାଚନୀ ଆହ୍ୱାନର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତରାଧିକାରର ବିଷୟ । ଯଦିଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ସରକାରୀ ଭାବେ ଦୁଇ ନମ୍ବର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି, ତଥାପି ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ସରକାରରେ ଲାଲ କୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀଙ୍କ ଭଳି ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ମଧ୍ୟ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ସମାନ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଯଦିଓ ଏହି କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କର, କିନ୍ତୁ ଦଳ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କର। କାରଣ ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚୟନ ଏବଂ ପୁରାତନଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାରେ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ହେଉଛି ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ବିଜେପିର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଉତ୍ତରାଧିକାର ସ୍ଥାନାନ୍ତରର ଆରମ୍ଭ। ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟରେ ରାଜନାଥ ସିଂ ଏବଂ ମୁଖାର୍ ଅବ୍ବାସ ନାକଭି କେବଳ ଦୁଇଜଣ ମୁଖପାତ୍ର ଅଟନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବାଜପେୟୀ ସରକାରରେ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ସେହିଭଳି ବିଜେପି ସଂଗଠନରେ ଅଟଳ ଆଡଭାନୀ ଯୁଗର ନେତାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁତ କମ୍ ଅଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ, ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର, ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ, ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ ଏବଂ ସାନ୍ତୋଷ ଗାଙ୍ଗୱାରଙ୍କ ଭେଟେରାନଙ୍କ ଛୁଟି ହେଉଛି ବିଜେପିର ମୁହଁରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚକ। ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସାଧାରଣତଃ ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳର ପୁନଃନିର୍ମାଣ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରୁଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କ ଶେଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଏହାପୂର୍ବରୁ ମନମୋହନ ସିଂ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଏବଂ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ କ୍ୟାବିନେଟ ପୁନର୍ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ସହିତ ଏପରି ଏକ ବିଶାଳ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଚାରିଜଣ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଭାର ରାଜ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ୧୨ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ୪୩ ଜଣ ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏପରି କିଛି ହେବ ବୋଲି ଅନ୍ୟକେହି ଅନୁମାନ ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲେ । ବାସ୍ତବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ ଏପରି ଯେ ପୁର୍ବାନୁମାନ କରିବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ ।

୨୦୧୫ରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ହଠାତ୍ ଏକ ନୂତନ ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତି ଘୋଷଣା କରିବା ହେଉ କିମ୍ବା ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ନ ଦେବା କିମ୍ବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଇଁ ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ନାମ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିବା । ୨୦୧୬ ରେ ହେଉ କିମ୍ବା ହଠାତ୍ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ହେଉ, କିମ୍ବା ହଠାତ୍ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ହେଉ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଏପରି କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେଇଥାଏ । ତେଣୁ ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ ସହିତ ସମସ୍ତେ ପରିଚିତ, ସେମାନେ କ୍ୟାବିନେଟର ନୂତନ ରୂପକୁ ନେଇ କେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ।

The post ବିଜେପିରେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଦଳରେ ନୂଆ ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ମୋଦି ଏବଂ ଶାହ ! appeared first on Satya Patha.

Read Moreରାଜନୀତି, amit saha, BJP, narendra modiSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *