ହକି ପାଇଁ ଓଡିଶାର ଉଦ୍ୟମ ପ୍ରଶଂସନୀୟ: ଦେଶର ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ଦଳର ଅଛି ପ୍ରଯୋଜକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଯେତେବେଳେ କି ପୁରୁଷ ହକି ଦଳ ୪୯ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ୨୦୧୮ ମସିହାରୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଭାରତର ଜାତୀୟ ହକି ଦଳ (ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା, ଜୁନିୟର-ସିନିୟର ଉଭୟ) ର ପ୍ରଯୋଜକ ଭାବେ ଜଡିତ ରହିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ହକିର ଗୌରବ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ସଫଳତା ସହିତ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ବହୁ ପରିମାଣରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡା ହକିରେ ଓଡିଶା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଛି ଏବଂ ଏହାର ରାଜ୍ୟରୁ ବହୁ ଖେଳାଳି ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଉପ-ଅଧିନାୟକ ବିରେନ୍ଦ୍ର ଲାକ୍ରା ଏବଂ ମହିଳା ଦଳର ଦୀପ ଗ୍ରେସ୍ ଏକକା ଓଡିଶାର ଖେଳାଳି। ଓଡିଶାର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ହକି କ୍ରୀଡ଼ା ସଂସ୍କୃତିର ଏକ ଅଂଶ ଏବଂ ରାଜ୍ୟବାସୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଖେଳକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ହକିର ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି।

ଓଡିଶା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଯାହାକି ଜାତୀୟ ଦଳର ସରକାରୀ ପ୍ରାୟୋଜକ ଅଛି। ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଫେଡେରେଶନ ସହଭାଗିତାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଓଡିଶା ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିଛି। ଏଥିରେ ପୁରୁଷ ବିଶ୍ୱକପ, ବିଶ୍ୱ ଲିଗ୍, ପ୍ରୋ ଲିଗ୍, ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଯୋଗ୍ୟତା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। କ୍ରମାଗତ ସମର୍ଥନ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି। ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ହକି ଦଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପୁନର୍ବାର ପଦକ ପାଇବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ସ୍ୱପ୍ନ ଆଉ ବେଶୀ ଦୂରରେ ନାହିଁ।

ଏହି ବିଜୟ ପରେ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଉଭୟ ଦଳକୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ ଟୁଇଟ କରି ଉଭୟ ଦଳର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ଏହି ଅଲମ୍ପିକ୍ସରେ ଆହୁରି ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଭାରତର ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ହକି ଦଳ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତର ମହିଳା ହକି ଦଳ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ବିଶ୍ୱ ନମ୍ବର -୨ ଦଳ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପରାସ୍ତ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏଥି ସହିତ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳ ଅଲିମ୍ପିକ ଗେମ୍ସରେ ବ୍ରିଟେନକୁ ୩-୧ରେ ପରାସ୍ତ କରି ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ଶେଷ ଚାରିଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

Read Moreଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ, ଖେଳ, ଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, ରାଜ୍ୟ ଖବର, ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇତିହାସ, ଓଡିଶାର ଉଦ୍ୟମ, ପ୍ରଯୋଜକ, ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ, ମୁଖ୍ୟନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *