ଯଦି ମୋତେ ଗିରଫ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମିଜୋରାମ ସହ ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ତେବେ ମୁଁ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ : ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଦୁଇ ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ (ଆସାମ ଏବଂ ମିଜୋରାମ) ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ସୀମା ବିବାଦ ଯୋଗୁଁ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟର ପୋଲିସ ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷରେ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମିଜୋରାମ ପୁଲିସ ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ବଶର୍ମାଙ୍କ ନାଁରେ ‘ଏଫ୍‌ଆଇଆର୍‌’ ଫାଇଲ୍‌ କରିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରଶାସନର ୬ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ୨୦୦ ଜଣ ଅଜ୍ଞାତ ପୁଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନାଁରେ ମଧ୍ୟ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ଆସାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱ ସର୍ମା। ହିମନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିଜୋରାମ ପୋଲିସ ଯଦି ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଯାଏ ତେବେ ସେ ଗିରଫ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ କରିବେ ନାହିଁ। ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। 

 ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ମୋତେ ପୋଲିସ ଡାକେ , ” ତେବେ ମୁଁ ସିଲଚରରୁ ଭାୟରଙ୍ଗେଟ (ଆସାମ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସମନ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସହର) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ପଦଯାତ୍ରା କରିବି ଏବଂ ତଦନ୍ତରେ ସହଯୋଗ କରିବି। ଯଦି ସେମାନେ (ମିଜୋରାମ ପୋଲିସ୍) ମୋତେ ଗିରଫ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ତେବେ ମୁଁ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଏବଂ ଯଦି ଗିରଫ ହୁଏ ତେବେ ମୁଁ ଗୌହାଟି ହାଇକୋର୍ଟରୁ ଜାମିନ ଆବେଦନ କରିବି ନାହିଁ।

 ଏହି ସଂଘର୍ଷ ଘଟଣାରେ ଆସାମର six ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମିଜୋରାମ ପୋଲିସ ଏଫଆଇଆର ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛି।  ସରମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବେ ଏବଂ ଆସାମରେ ଘଟିଥିବା ଏକ ଘଟଣା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ମିଜୋରାମ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଯା be ୍ଚ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ନାହିଁ।

 ମିଜୋରାମ୍ ପୋଲିସ ଆସାମର ୬ ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ FIR ରୁଜୁ କରିଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ସୋମବାର ଦିନ ଧୋଇ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ କହିଛି। ଏହି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଡେପୁଟି କମିଶନର ଏବଂ କୋଲାସିବ ଜିଲ୍ଲା ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।

 ଏହାପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ତିକ୍ତତାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଆସାମ ଏବଂ ମିଜୋରାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଟେଲିଫୋନ୍ ଯୋଗେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

 ରବିବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ମିଜୋରାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୋରାମଥାଙ୍ଗା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫୋନ୍ କଲ ସମୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଧାନ ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

 ସେ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଆସାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଫୋନ୍ ଯୋଗେ ହୋଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଅନୁଯାୟୀ ମିଜୋରାମ-ଆସାମ ସୀମା ବିବାଦକୁ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଆମେ ସହମତ ହୋଇଛୁ।

 ଜୋରାମଥାଙ୍ଗା ମଧ୍ୟ ମିଜୋରାମର ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସୀମା ବିବାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କୌଣସି ଅପ୍ରୀତିକର ପୋଷ୍ଟ ନକରନ୍ତୁ। 

 ତେବେ ମିସୋରାମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆର ଲାଲଥାଙ୍ଗଲିଆନା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆସାମରୁ COVID-19 ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଇବା ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଆସାମ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହି ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି। 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆସାମର କଛାର ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ମିଜୋରାମର କୋଲାସିବ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୈରେଙ୍ଗ୍‌ତେ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଏହି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। 

‘ଏଫ୍‌ଆଇଆର୍‌’ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ, ” ସ୍ବଳ୍ପସଂଖ୍ୟକ ପୁଲିସ ଥିବାରୁ ନିଜର କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା‌ ଉଦ୍ୟମ ବୃଥା ହୋଇଥିଲା। ଘଟଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଜାଣିବା ପରେ କୋଲାସିବ ଏସ୍‌ପି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ତୁରନ୍ତ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଆସି ଆସାମ ପୁଲିସ ସହ ଆପୋସ ବୁଝାମଣା କରିବା ପାଇଁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ କିନ୍ତୁ, ବୁଝିବାକୁ ନାରାଜ ଥିଲେ ।

ସେମାନେ ଜବରଦସ୍ତି କୋଲାସିବ ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ କହିଲେ ଯେ, ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଆସାମର ପରିସୀମା ମଧ୍ୟରେ ପଡୁଛି। ତେଣୁ, ସ୍ବୟଂ ଆସାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ସେଠାରେ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ଟିଏ ବସାଇବା ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଜୋରାମରୁ ଆସାମକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଯାନ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ। ଏହାକୁ ନେଇ ଲୋକମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆସାମର ବରାକ ଉପତ୍ୟକା, କଛାର, କରିମଗଞ୍ଜ ଏବଂ ହାଇଲାକାଣ୍ଡିଏ ଜିଲ୍ଲା ମିଜୋରାମର ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲା ଆଇଜୱାଲ, କୋଲାସିବ ଏବଂ ମାମିତ ସହିତ ୧୬୪ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବର ସୀମା ରହିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ବିବାଦ ପରେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ରୁ ଫେବୃଆରୀରେ ଇଣ୍ଟର ଷ୍ଟେଟ୍ ସୀମାନ୍ତରେ ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ସୂଚନାନୁସାରେ, କଛାର ଜିଲ୍ଲାର ଆସାମ-ମିଜୋରାମ ସୀମାରେ ଉପଦ୍ରୀବୀଙ୍କଠାରୁ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଆସାମ ପୋଲିସର ୬ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 

The post ଯଦି ମୋତେ ଗିରଫ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମିଜୋରାମ ସହ ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ତେବେ ମୁଁ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ : ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Assam – Mizoram, Himant biswa sharmaSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *