ବନ୍ଧୁତା ଦିବସ କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ?: ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଇତିହାସ ଏବଂ ମହତ୍ତ୍ଵ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ରବିବାରରେ ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହା ଏକ ବିଶେଷ ଉତ୍ସବ ଯାହା ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ବନ୍ଧନ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକତାର ମୂଲ୍ୟବାନ ବନ୍ଧନକୁ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହା ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖରେ ଭାରତରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଜୁଲାଇ ୩୦ ତାରିଖରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ଵର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପାଳନ କରାଯାଏ।

ଫ୍ରେଣ୍ଡସିପ୍ ଡେ ପ୍ରଥମେ ୧୯୫୮ ମସିହାରେ ପାରାଗୁଏରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବନ୍ଧୁତା ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ୧୯୩୦ ରେ ହଲମାର୍କ କାର୍ଡର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜୋଏସ୍ ହଲ୍ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

୧୯୮୮ ମସିହାରେ ୱିନି ପୁହଙ୍କୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ୬୫ ତମ ଅଧିବେଶନରେ ୩୦ ଜୁଲାଇକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବନ୍ଧୁତା ଦିବସ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ମିଳିଥିଲା।

ଏହି ଦିନଟିକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ। ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ନୂତନ ଏବଂ ପୁରୁଣା ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ସ୍ନେହପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ଦିଅନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଦୂରରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଧୁତା ଦ୍ୱାରା ପରସ୍ପର ବାନ୍ଧି ହୋଇ ରୁହନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥାଏ, ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ସମ୍ପର୍କ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ମୂଲ୍ୟବାନ, ତେଣୁ ଅନ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ଅପେକ୍ଷା ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଅଧିକ।

Read Moreଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ, ଆଜିର ଖବର, ଜାତୀୟ ଖବର, ରାଜ୍ୟ ଖବର, ସଂସ୍କୃତି, ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ, ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ବନ୍ଧନThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *