ଟ୍ରିପଲ୍ ତାଲାକ୍ ବିରୋଧୀ ଆଇନକୁ ପୁରିଲା ୨ ବର୍ଷ , କ’ଣ ଥିଲା ତ୍ରୁଟି ?

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଅର୍ଥାତ, 1 ଅଗଷ୍ଟ 2021ରେ ସମଗ୍ର ଦେଶ ପାଳନ କରୁଛି ମୁସଲିମ ମହିଳା ଅଧିକାର ଦିବସ । ବିରୋଧୀଙ୍କ ବିରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଟ୍ରିପଲ୍ ତାଲାକ୍ କିମ୍ବା ମୁସଲିମ୍ ମହିଳା ଆଇନ, 2019 ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ତିନି ତଲାକ ମୁସଲିମ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାଧୀନତା କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରୁଥିବାବେଳେ ମୋଦି ସରକାର ଅଗଷ୍ଟ ୧ରେ ଟ୍ରିପଲ ତାଲାକ ନିରୋଧ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିଥିଲେ । ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଥିଲା ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଆଇନ ଆଣି ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସୁଚିନ୍ତିତ ଭାବେ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏହି ଆଇନ 30 ଜୁଲାଇ 2019 ରେ ସଂସଦରେ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା।

ଏହି ବିଲ୍‌ରେ କ’ଣ ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି

୧: ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ୩ଥର ତଲାକ କହି, ଲେଖି କିମ୍ବା ଯେ କୌଣସି ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇ ଛାଡ଼ପତ୍ର ଦିଅନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଏହାକୁ ଅପରାଧ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯିବ।

୨: ତିନ୍‌ ତଲାକର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ପୀଡ଼ିତା କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ହିଁ କେବଳ ଥାନାରେ ଏନେଇ ମାମଲା କରିପାରିବେ।

୩: ପୁଲିସ୍‌ ବିନା ୱାରେଣ୍ଟରେ ତିନ୍‌ ତଲାକ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିପାରିବ ଏବଂ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ।

ଏହି ନିୟମ ‘ତାଲାକ-ଇ-ବିଦାତ’ର ଇସଲାମିକ ଅଭ୍ୟାସକୁ ଅପରାଧୀକୃତ କରିଛି। ଏହି ଆଇନ କହୁଛି ଜଣେ ସ୍ୱାମୀ ତିନିଥର’ ତଲାକ କହି କରି ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେଇ ପାରିବେ।

ଏହି ପୋଡକାଷ୍ଟ ପାଇଁ ମୁସଲିମ୍ ମହିଳା (ସଂରକ୍ଷଣ ଅଧିକାର ଉପରେ ବିବାହ) ଅଧିନିୟମ, 2019 ର ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ହୋଇଛି।

ପୋଡକାଷ୍ଟରେ, LCZF ଆଇନ ସଂସ୍ଥାର ଆଇନଜୀବୀ ତଥା ପରିଚାଳନା ସହଭାଗୀ ଫିରଡସ୍ କୁଟୁବ୍ ୱାନି ଯିଏକି “ଜାତୀୟ ଉପଭୋକ୍ତା ବିବାଦ ସମାଧାନ କମିଶନ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ” ରେ ଆମିକସ୍ କ୍ୟୁରି ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଆଡଭୋକେଟ୍-ଅନ୍-ରେକର୍ଡ ୱାଜିହ ଶାଫିକଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ କଥା ହେବା, ଯିଏକି ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟର ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କାଉନ୍ସିଲ୍ ଅଟନ୍ତି।

ସେ ଶାୟରା ବାନୋଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ରିଜୱାନ୍ ଅହମ୍ମଦଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲିଖିତ ପିଟିସନ୍ (ସି) ନମ୍ବର 118/2016 (ଶାୟାରା ବାନୋ ବନାମ ୟୁନିଅନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଣ୍ଡ ଓରସ୍) (ଟ୍ରିପଲ୍ ତାଲାକ୍ ମାମଲା) ରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି।

ଆଜିର ଦିନକୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରେ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ଦ୍ବାରା “Muslim Women Rights Day” ଭାବେ ପାଳନ କରାଯିବାକୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

The post ଟ୍ରିପଲ୍ ତାଲାକ୍ ବିରୋଧୀ ଆଇନକୁ ପୁରିଲା ୨ ବର୍ଷ , କ’ଣ ଥିଲା ତ୍ରୁଟି ? appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, triple talaqSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *