ଦାନ୍ତରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା: ହୋଇପାରେ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶରୀରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ପାଟିର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ତଥାପି, ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତ ଦାନ୍ତ କିମ୍ବା ମାଢି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖନ୍ତି। ଦାନ୍ତ ସହ ଜଡିତ ଏହି ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଆମେ ବୁଝିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇନଥାଏ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ମତରେ ଦାନ୍ତ ଓ ମାଢିରେ କିଛି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବା ଏକ ଗୁରୁତର ରୋଗର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ।

ରକ୍ତସ୍ରାବ:

ରକ୍ତସ୍ରାବ ହର୍ମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳନର ଲକ୍ଷଣ। ବୟସ ସହିତ ହରମୋନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ସାଧାରଣ କଥା। ଗର୍ଭାବସ୍ଥା କିମ୍ବା ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଏହା ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ। ଯଦି ଏହାର ଠିକ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ମାଢି ଏବଂ ହାଡକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏହା ଶୀଘ୍ର ଦାନ୍ତକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇପାରେ।

ସମତଳ ଦାନ୍ତ:

ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମତଳ ଦାନ୍ତ ଚାପ ବିଷୟରେ କହିଥାଏ। ଚାପ କେବଳ ଆମ ଶରୀରକୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଆମର ଦାନ୍ତକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ପ୍ରାୟତ ଲୋକମାନେ ଟେନସନ କିମ୍ବା କ୍ରୋଧରେ ଦାନ୍ତ କଡମଡ କରନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ, ଦାନ୍ତ ସମତଳ ହେବାକୁ ଲାଗେ। ଅନେକ ଲୋକ ବିରକ୍ତ ହେଲେ ଦାନ୍ତ ଘଷନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଦାନ୍ତରେ କ’ଣ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା ଏବଂ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ।

ପାଟି ଭିତରେ ଧଳା ପ୍ୟାଚ୍:

ସାଧାରଣତ ପାଟିଟି ଭିତରେ ଥିବା ଧଳା ପ୍ୟାଚ୍ କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ। ଏହା ଧୂମପାନ କିମ୍ବା ପାଟି ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହେତୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଯଦିଓ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପାଟି ଭିତରେ ଧଳା ରଙ୍ଗର ପ୍ୟାଚ୍ ରହିବା ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି କିମ୍ବା କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ।

ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଦାନ୍ତ:

ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଦାନ୍ତ ଯୋଗୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ବାନ୍ତି ଲାଗେ। ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ହାଇପରେମେସିସ୍ ହେତୁ ପେଟରେ ଅମ୍ଳତା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ଦାନ୍ତକୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କରିବା ସହିତ ଏହା ଏହାର ଉପର ସ୍ତରକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ବାରମ୍ବାର ବାନ୍ତି ହୁଏ। ବାନ୍ତି ପରେ ତୁରନ୍ତ ବ୍ରଶ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା ଦାନ୍ତର ଏନାଲ୍ (ବାହ୍ୟ ସ୍ତର) କୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ।

ପାଟି ଘା’:

ବାରମ୍ବାର ପାଟି ଘା ’ପାଟି କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ପାଟି କିମ୍ବା ପାଟି କର୍କଟ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ଓଠ, ଜିଭ, ମାଢି କିମ୍ବା ଟନସିଲରେ ଏକ ଟ୍ୟୁମର ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ବେଳେବେଳେ ଏହା ପାଟି କିମ୍ବା ଜିଭରେ ନାଲି କିମ୍ବା ଧଳା ରଙ୍ଗର ପ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଯଦି ଏହିପରି କିଛି ଅନୁଭବ ହୁଏ, ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦନ୍ତ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍।

ନାଲି ଜିଭ:

ନାଲି ଜିଭ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଆଇରନ ଅଭାବ ଅଛି। ରକ୍ତହୀନତା ହେତୁ ଜିଭ ଲାଲ ଏବଂ ଫୁଲିଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାଟିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଓଠର କୋଣର ଚର୍ମ ମଧ୍ୟ ଫାଟି ଯାଇପାରେ। ଏଥିପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ସଠିକ୍ ପରୀକ୍ଷା କରି ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ।

Read Moreଜୀବନ ଶୈଳୀ, ବିଶେଷ ଖବର, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ, ଦାନ୍ତ, ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥାThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *