ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଖାଇବା ତେଲ ଦର : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ବର : ତୈଳ ଦର ଏବେ ଆକାଶ ଛୁଆଁ । ଏପଟେ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢି ଚାଲିଛି ଖାଇବା ତେଲ ଦର। ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଦର ସହ ଖାଇବା ତେଲ ଦର ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି। ତେବେ ଗତ ବର୍ଷକ ମଧ୍ୟରେ ଖାଇବା ତେଲର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଖୋଦ୍ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂସଦରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାର ଚୌବେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ମାସରୁ ଖାଇବା ତେଲର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟସଭାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ଖାଇବା ତେଲ ଏବଂ ଡାଲି ସମେତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ।

 ମନ୍ତ୍ରୀ ସଦନକୁ ଦେଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ବର୍ଷ ଭଳି, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଭୂତଳ ତେଲର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ହାରାହାରି 19.24 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ସୋରିଷ ତେଲ 39.03 ପ୍ରତିଶତ, ବନସ୍ପତି 46.01 ପ୍ରତିଶତ, ସୋୟା ତେଲ 48.07 ପ୍ରତିଶତ, ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲ 51.62 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ପାମୋଲିନ ତେଲ 44.42 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ସରକାରଙ୍କ ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏହି ତଥ୍ୟ ହେଉଛି 27 ଜୁଲାଇ 2021 ସୁଦ୍ଧା । ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ଚୌବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ 30 ଜୁନ୍ 2021 ରୁ ଅଶୋଧିତ ପାମ୍ ତେଲ ଉପରେ ଶୁଳ୍କ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 30 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗୁ ହେବ।

ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦନ ସ୍ଥାନୀୟ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ 

 ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଉପଭୋକ୍ତା ମନ୍ତ୍ରୀ ସାଧବୀ ନିରଂଜନ ଜ୍ୟୋତି ରାଜ୍ୟସଭାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦନ ସ୍ଥାନୀୟ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ଅଟେ । ତେଣୁ ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡୁଛି। 

 ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଚାହିଦା ଏବଂ ଯୋଗାଣରେ ଅସନ୍ତୁଳନ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି, ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ, ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦନରେ ହ୍ରାସ, ପରିବହନ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି, ଯୋଗାଣ ଇତ୍ୟାଦି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।

The post ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଖାଇବା ତେଲ ଦର : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Food oilSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *