ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ ଡିଜିପିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାରା ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଥିବା ସ୍ପେଶାଲ ଡାଇରେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ ପୁଲିସ ରାଜେଶ ଦାସଙ୍କ ମାମଲାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ଏପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜେଶ ଦାସଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବାର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ତେବେ ଫେବୃଆରୀ ୨୨ ତାରିଖରେ ରାଜେଶ ଦାସ ଜଣେ ମହିଳା ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଗାଡିରେ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା ।

ଏହି ଘଟଣାଟି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଡାପାଦୀ ପାଲାନିସ୍ୱାମୀଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲା ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବାବେଳେ ଘଟିଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତ ବିଭାଗ ଏହାର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ନିଲମ୍ବିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜେନେରାଲ ଏବଂ ଚେଙ୍ଗଲପାଟ୍ଟୁ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା କଥା ସିବିଆଇ-ସିଆଇଡିର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହା ସହ ଅନ୍ୟ ଚାରିଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆମେ ବିଭାଗୀୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୁପାରିଶ କରିଛୁ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ତେବେ ୪୦୦ ପୃଷ୍ଠା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଚାର୍ଜସିଟ୍ ତାମିଲନାଡୁର ଭିଲୁପୁରମ୍ ଜିଲ୍ଲାର ମୁଖ୍ୟ ନ୍ୟାୟିକ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ମାମଲାରେ ସିବିଆଇ-ସିଆଇଡିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଗୋମାଥୀ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ।

ସବୁଠାରୁ ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜୋନର ତତ୍କାଳୀନ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ୍, ତିରୁଚି ରେଞ୍ଜର ପୂର୍ବତନ ଡେପୁଟି ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ୍, ତତ୍କାଳୀନ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଅଧୀକ୍ଷକ ତଥା ପୂର୍ବତନ ଡେପୁଟି କମିଶନର, ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଭଳି ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ତେଣୁ ଏମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ନେଇ ଏଜେନ୍ସିର ସୁପାରିଶ କରୁଛି ।

ପ୍ରଥମ ସୂଚନା ରିପୋର୍ଟରେ ଦାଶ ଏବଂ ଚେଙ୍ଗଲପାଟ୍ଟୁ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ଡି କନ୍ନନଙ୍କ ନାମ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ ନକରିବାକୁ କହିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଦାମ ଏବଂ କନ୍ନନଙ୍କୁ ଆଇପିସିର ଧାରା ୩୫୪ ଅନୁଯାୟୀ ତାମିଲନାଡୁ ନିଷେଧାଦେଶର ମହିଳା ଅଧିନିୟମର ଧାରା ୩ ଏବଂ ୪ ଅନୁଯାୟୀ ବୁକ୍ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୫ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କୋଏମ୍ବାଟୁର ଗସ୍ତ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା କଭର ସମ୍ପର୍କିତ ବୈଠକରୁ ଦାସଙ୍କୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଏହା ସହ ଦାସଙ୍କୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ପାଇଁ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ଦିଆଯାଇନଥିଲା। । ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ରେ ତାମିଲନାଡୁ ସରକାରଙ୍କ ଗୃହ ବିଭାଗ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିବା ପାଇଁ 6 ଜଣିଆ ତଦନ୍ତ କମିଟି ଗଠନ କରିବା ପରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ରାଜ୍ୟର ଯୋଜନା ଓ ବିକାଶ ବିଭାଗର ସଚିବ ଜୟଶ୍ରୀ ରଘୁନନ୍ଦନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି।

ରଘୁନନ୍ଦନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ସେମା ଅଗ୍ରୱାଲ, ଏ ଅରୁଣ, ଭି.କେ ରମେଶ ବାବୁ, ବି ଶାମୋଣ୍ଡେଶ୍ୱରୀ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନ୍ୟାୟ ମିଶନର ଲୋରେଟା ଜୋନା ଏହି କମିଟିର ଅଂଶ ଥିଲେ। ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ କରିଥିବା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଭିଯୋଗ କମିଟି ତାମିଲନାଡୁ ଗୃହ ବିଭାଗକୁ ଏହାର ପ୍ରାଥମିକ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିସାରିଛି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

The post ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ ଡିଜିପିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, tamilnadu dgpSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *