ଏଣିକି ପେଗାସସ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ନେଇ ଗୃହରେ ହଟହଟ୍ଟା କଲେ ନିଆଯିବ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ: ବାଚସ୍ପତି

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାରା ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପେଗାସସ ମାମଲା ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବା ପାଇଁ ମିଳିଥିଲା । ଏନେଇ ଉଭୟ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଭାବିକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ଏପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲା ବଡ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ପେଗାସସ ସିସିଟିଭି ବିବାଦ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ ଘୁଞ୍ଚାଇ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୃହରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବାରୁ ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲା ଦୁଃଖିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଏହା ସହ ଅଭ୍ୟାସଗତ ଅପରାଧୀ ମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେବା ସହ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ବାଚସ୍ପତି କହିଛନ୍ତି । ଅପରିପକ୍ଷେ କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଗୃହର ବ୍ୟବସାୟ ସହ ଜଡିତ କାଗଜପତ୍ର ଚିରି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଟେବୁଲ ଏବଂ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ଚେୟାର ଆଡକୁ ଫିଙ୍ଗିଥିବାରୁ ଉଭୟ ସଂସଦର ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ସାଂସଦମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ବ୍ୟାନର ଧରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ପେଗାସସ୍ ସ୍ନୁପଗେଟ୍ ମାମଲାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ତଦାରଖ କରୁଥିବା ନ୍ୟାୟିକ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଦାବି କରୁଛୁ।

ଏପରି ବିରୋଧକୁ ଓମ ବିର୍ଲା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସଂସଦର ଆଦର୍ଶ ବିରୁଦ୍ଧ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ତେବେ ଗତକାଲି ଯାହା ଘଟିଥିଲା ତାହା ଗୃହର ମୌଳିକ ନ ନୈତିକତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲା। ଯଦି କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ଥାଏ, ତେବେ ସେମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟା ସହ ମୋ ଚାମ୍ବରକୁ ଆସିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଆଜିର ପ୍ରକ୍ରିିୟା ଆରମ୍ଭରୁ ବିର୍ଲା କହିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ବାଚସ୍ପତି ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧୀ ଏବଂ ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୃହର ସମ୍ମାନ ଏବଂ ସମ୍ମାନକୁ କିପରି ସୁଦୃଢ କରାଯିବ ତାହା ଆମକୁ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ହେବ। ଅନ୍ୟପଟେ ବିଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ଅନେକ ବାଧା ଉପୁଜିଥିଲା କାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଭାରତରେ ରାଜନେତା, ସାମ୍ବାଦିକ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଗୁପ୍ତଚର କରିବା ପାଇଁ ପେଗାସସ୍ ସ୍ପାଏୱେର୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଏକ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ବିରୋଧୀ ଏହା ଉପରେ ଜିଦ୍ ଧରିଥିବାବେଳେ ସରକାର ଏ ବାବଦରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବାରମ୍ବାର ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ବିରୋଧୀଦଳର ନେତାମାନେ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଉଥିବାରୁ କେବଳ ଫ୍ୟାକ୍ଟରିଂ ରେଗୁଲେସନ୍ ବିଲ୍ ଗୃହରେ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ପେଗାସସ୍ ଶବ୍ଦଟି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ସମାବେଶ ପାଲଟିଛି।

ଏହି ସମୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଉପରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ବୁଧବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ସାଂସଦମାନେ ଆଲୋଚନାରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ଯାହାଫଳରେ ପେଗାସସ୍ ସଫ୍ଟୱେୟାର ବ୍ୟବହାର କରି ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ଗୁପ୍ତଚର ବ୍ୟବହାର କରିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲ

The post ଏଣିକି ପେଗାସସ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ନେଇ ଗୃହରେ ହଟହଟ୍ଟା କଲେ ନିଆଯିବ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ: ବାଚସ୍ପତି appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, laksabha-omm birla, pegasasSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *