ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ହେବାର ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷା: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ହେବାର ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଡିଆଇସିଜିସି ଅଧିନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜମା ବୀମା ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ଡିସିଆଇସିସି) ଅଧିନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ ସହିତ ଜମା ବୀମା ପରିସର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଏହି ଅଧୀନରେ ୯୮.୩ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ। ଏହାସହ ଆଜି ସୀମିତ ଆକାଉଣ୍ଟାବିଲିଟି ପାର୍ଟନରସିପ୍ (LLP) ଅଧିନିୟମରେ ସଂଶୋଧନକୁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅପରାଧିକ ବର୍ଗରୁ ପୃଥକ କରିବା ଏବଂ ଦେଶରେ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ସହଜ କରିବା।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଅନୁମୋଦନ ସହିତ ଅଧିନିୟମରେ ମୋଟ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ୨୨ ରେ ପହଞ୍ଚିବ ଏବଂ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ମାଧ୍ୟମରେ ମାମଲା ସମାଧାନ ଦ୍ଵାରା ଅପରାଧ ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ସାତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଗମ୍ଭୀର ଅପରାଧର ସଂଖ୍ୟା କେବଳ ତିନି ହେବ ଏବଂ ଡିଫଲ୍ଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ୧୨ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ।

Read Moreଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ, କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *