ବିବାଦୀୟ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ହାତକୁ ନେବା ଦ୍ଵାରା ସମୟ ବଞ୍ଚିବା ସହ ସରକାର ଅଧିକ ଡାକ୍ତର ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବେ ; ମୂଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଵାଘେଲ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଛତିଶଗଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବାଘେଲ ଘରୋଇ କଲେଜ ଅଧିଗ୍ରହଣରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବା ପାଇଁ ଏକ ବିଲ୍ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହି ବିବାଦୀୟ ବିଲ୍ କୁ ନେଇ ଏବେ ବିରୋଧ ଜୋର ଧରିଛି। 

ପୁରା ମାମଲା କଣ ? 

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଛତିଶଗଡ଼ର ଦୁର୍ଗ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ଘରୋଇ କଲେଜ ଚାନ୍ଦୁଲାଲ ଚନ୍ଦ୍ରକର ମେମୋରିଆଲ ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜ ହାତକୁ ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିଲ୍ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ 1997 ରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଚାନ୍ଦୁଲାଲ ଚନ୍ଦ୍ରକର ମେମୋରିଆଲ ହସ୍ପିଟାଲ (CCMH) ର ମାଲିକାନା ହେଉଛି ଚାନ୍ଦୁଲାଲ ଚନ୍ଦ୍ରକର ନାମକ ଜଣେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କର। ଦୁର୍ଗ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ପାଞ୍ଚ ଥର ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ତଥା ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଚାନ୍ଦୁଲାଲ ଚନ୍ଦ୍ରକରଙ୍କର 1995 ରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଚନ୍ଦ୍ରକର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା।  CCMH ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଉଛନ୍ତି ମଙ୍ଗଲ ପ୍ରସାଦ ଚନ୍ଦ୍ରକର । 

 ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଅନୁଯାୟୀ, ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କଲେଜଟିର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନ ଥିବାରୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ହାତକୁ ନେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି।  ଅନେକ ଛାତ୍ର ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ପଢୁଛନ୍ତି, ବିଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ କଲେଜର ଦାୟିତ୍ବ CCMH ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ, ରାଜ୍ୟ କଲେଜର ସ୍ଥାବର ତଥା ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ଆକଳନ କରିବ ଏବଂ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ CCMH କୁ ଫଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିବ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବାଘେଲ ପ୍ରାୟ ୬ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଏହି କଲେଜ ଅଧିଗ୍ରହଣ ବିଷୟରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ସରକାର ଏହି କଲେଜକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।  ଫେବୃଆରୀ ୨ ରେ ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଅଧିଗ୍ରହଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ।

 i) CCMH ର ମୋଟ ବକେୟା ଋଣ ହେଉଛି 125 କୋଟି ଟଙ୍କା, ଯେଉଁଥିରୁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ଅସୁରକ୍ଷିତ;

 ii) ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ ଯାହା ହାସଲ କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ମେଡିକାଲ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ଵାରା 12 ଏପ୍ରିଲ, 2018 ରେ ‘ଜାଲିଆତି’ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା,

 iii) କଲେଜ 2017 ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ ।

  ଭୁପେଶ ବାଘେଲଙ୍କ ଜ୍ବାଇଁ କ୍ଷିତିଜ ଚନ୍ଦ୍ରକର ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ସାଂସଦ ଚନ୍ଦ୍ରକର ତାଙ୍କ ମାମୁଁ।  ପ୍ରାୟ 6-7 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାଇମାନଙ୍କ (ସେମାନଙ୍କ ପିତା ବିଜୟ ଏବଂ ମାମୁଁ ମଙ୍ଗଲ ପ୍ରସାଦ) ମଧ୍ୟରେ ଏକ ମତଭେଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ”

 ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ସରକାର ଏହି କଲେଜକୁ ହାତକୁ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଏକ ଭଲ ଏବଂ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି। ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଯେହେତୁ ବାଘେଲଙ୍କ ଝିଅ ସେହି ପରିବାରରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ ,ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆତ୍ମୀୟତା ଦେଖାଇବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। 

 ମଙ୍ଗଳବାର ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ଯେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବାଘେଲଙ୍କ ଝିଅ ବିବାହ କରିଥିବା ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ଲାଭ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏକ ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିବା ରାଜ୍ୟର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି ଘଟଣା ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବାଘେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ” ମୁଁ ମୋ ରାଜ୍ୟର ଲୋକଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ଭୁପେଶ ବାଘେଲ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ଏବଂ ସେ ସର୍ବଦା ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ସହ ରାଜନୀତି କରିଆସିଛନ୍ତି। ”

 ବାଘେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କଲେଜ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିବା ହେଉଛି ଏକ ମେଡିକାଲ କଲେଜ (ଚାନ୍ଦୁଲାଲ ଚନ୍ଦ୍ରକର ମେମୋରିଆଲ ମେଡିକାଲ କଲେଜ) ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ଶହ ଶହ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟାସ।  ସେ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ଏକ ନୂତନ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାର ସମୟ ବଞ୍ଚାଇବ ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ 150 ଡାକ୍ତର ସୃଷ୍ଟି ହେବେ। ଏ ନେଇ ଚୁକ୍ତି ହେବା ପରେ ସବୁକିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। 

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଯଦି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସୁବିଧାର ପ୍ରଶ୍ନ ଥାଏ, ତେବେ ସରକାର ଏକ ଘରୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ନାଗରନାରରେ ଏକ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା କିଣିବେ।  ଆମେ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ର ସପକ୍ଷରେ ଅଛୁ ଏବଂ ଏହା ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରଖିବୁ। ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ପରି ସର୍ବସାଧାରଣ ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରି କରୁନାହୁଁ ବୋଲି ବାଘେଲ କହିଛନ୍ତି। ” 

 ଜୁଲାଇ 20 ରେ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଦୁର୍ଗ ଜିଲ୍ଲାରେ ସିସିଏମଏମସି ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବିଲ୍‌ର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ବିଧାନସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ ବୋଲି ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ରବିନ୍ଦ୍ର ଚୌବେ ଏକ ପ୍ରେସ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଥିଲେ। 

ସୋମବାର ଠାରୁ ଛତିଶଗଡ଼ର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଚାଲିଛି ଜୁଲାଇ 30 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅଧିବେଶନ ଚାଲିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି।

 ଡାକ୍ତରୀ ଶିକ୍ଷାର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଲୋକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଏହି କଲେଜ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଚୌବେ କହିଛନ୍ତି।  “ସାଧାରଣତଃ ଗୋଟିଏ ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 500 କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅନେକ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ। ମେଡିକାଲ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ 150 ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ ଅଧିଗ୍ରହଣ ସହିତ ରାଜ୍ୟର ଲୋକମାନେ କେବଳ ଅଧା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଏକ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଲାଭ ପାଇ ପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

 ତେବେ ବିରୋଧୀ ଏହି ବିବୃତ୍ତିକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ସିଏମଙ୍କ ନାଁ ରେ ଆତ୍ମୀୟତା ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ବିଜେପି ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରମଣ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ , “କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ଏକ ଯୋଜନା ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ନୂତନ କଲେଜର ମୂଲ୍ୟ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶରେ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍ ନୂତନ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିବ। ତା’ହେଲେ ଆମେ କାହିଁକି ଏକ ପୁରୁଣା କଲେଜରେ ଏତେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛୁ ?  ଏହା କ୍ଷମତାର ଅପବ୍ୟବହାର। ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନରେ ଆମେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ”

 ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ତଥା ରାଜ୍ୟର ପୂର୍ବତନ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ରିଜମୋହନ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କଲେଜ ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରୟାସ।   ଅନ୍ୟଥା, ଅନେକ କଲେଜ ଅଛି ଯାହାକି ପୂର୍ବରୁ ଏମିତି କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେସବୁକୁ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିବେ କି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ? ”

The post ବିବାଦୀୟ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ହାତକୁ ନେବା ଦ୍ଵାରା ସମୟ ବଞ୍ଚିବା ସହ ସରକାର ଅଧିକ ଡାକ୍ତର ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବେ ; ମୂଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଵାଘେଲ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, bhupesh baghel, Medical CollegeSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *