କେଜରିୱାଲଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଚଳିତ ବର୍ଷ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ କେବଳ ଡାକ୍ତର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀଙ୍କ ନାଁ ସୁପାରିସ କରିବେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏକ ବଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନାମ ପଠାଯିବ। କିନ୍ତୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର କେବଳ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କ ନାମ ପଠାଇବେ। ଏଥିପାଇଁ ଅଗଷ୍ଟ 15 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇ-ମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଲ୍ଲୀବାସୀଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନିଆଯିବ। କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ COVID-19 ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଆମକୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି। କେଜରିୱାଲ ଏକ ଡିଜିଟାଲ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର କେବଳ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନାମ ପଠାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୃତଜ୍ଞ। ଲୋକମାନେ ଆମକୁ ଏହି ନାମ କହିବେ। ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମେଲ୍ 15 ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ padmaawards.delhi@gmail.com କୁ ପଠାଇ ପାରିବେ । ଏହି ଇମେଲ୍ ଠିକଣାରେ, ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କୌଣସି ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ସେମାନେ କାହିଁକି ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ଉଚିତ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ପଠାଇ ପାରିବେ ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିପାଇଁ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଦିଆଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ସ୍କ୍ରିନିଂ କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଥିବା ନାମ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବ। 15 ଦିନରେ (15 ଅଗଷ୍ଟ ପରେ) ନାମଗୁଡିକ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିବ ଏବଂ ନାମଗୁଡିକ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିବ। ତା’ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନାମ ପଠାଯିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ, ପଦ୍ମବିଭୂଷଣ ଏବଂ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଠାରୁ ବି ନାମ ନିଅନ୍ତି ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ବି ନିଅନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେ କେବଳ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନାମ ପଠାଇବେ । ଏହା ସହିତ କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଶହୀଦ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏକ କୋଟିର ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରିଛୁ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଯେତେବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ କରୋନା ମହାମାରୀର ଭୟଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା, ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିଲେ। ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଏତେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ବେଡ୍ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନିରନ୍ତର ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ।

ଏପ୍ରିଲ୍ 20 ରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ 28,395 ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ଅଟେ। ଏପ୍ରିଲ୍ 22 ରେ, ପଜିଟିଭିଟି ହାର 36.2 ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲା । ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ମେ 3 ରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ରାଜଧାନୀରେ ସର୍ବାଧିକ 448 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ମେ ମାସ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏହି ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପଜିଟିଭିଟି ହାର ଏକ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ରହିଛି।

The post କେଜରିୱାଲଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଚଳିତ ବର୍ଷ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ କେବଳ ଡାକ୍ତର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀଙ୍କ ନାଁ ସୁପାରିସ କରିବେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Arvind kejeriwal, Health workers, Padma prizeSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *