ଗରୁଡ ପୁରାଣ: ଦାରିଦ୍ର୍ୟତାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି ଏଭଳି ୫ ଟି ପ୍ରକୃତିର ଲୋକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସନାତନ ଧର୍ମର ୧୮ ଟି ପୁରାଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନ୍ୟତମ। ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଗରୁଡଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ। ଗରୁଡ ଏକ ପକ୍ଷୀ ଯାହାକି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଯାନ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଗରୁଡ ପୁରାଣ ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣର ଏକ ଅଂଶ ଯାହାକି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ମୃତ୍ୟୁ, ପୁନର୍ଜନ୍ମ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ସହିତ ଜଡିତ। ଏହି ପୁରାଣରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଆସେ।

ମଇଳା ଏବଂ ମଇଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଥିବା ଲୋକମାନେ:

ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବଦା ମଇଳା ଏବଂ ମଇଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି, ତେବେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସ୍ୱଚ୍ଛତାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ସେ ସେହି ଘରେ ରୁହନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ରହିଥାଏ। ମଇଳା ଏବଂ ମଇଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ବ୍ୟତୀତ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଶରୀରକୁ ସଫା ରଖନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଏକ ପ୍ରକାର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଥାନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଦାନ୍ତ ସଫା କରନ୍ତି ନାହିଁ, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ବସବାସ କରୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅପରିଷ୍କାର ନକରିବା ପାଇଁ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଯେଉଁମାନେ ସବୁବେଳେ ଅନ୍ୟର ଦୋଷ ଦୁର୍ବଳତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି:

ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବଦା ଅନ୍ୟର ଦୋଷ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ବାହାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଖରାପ କଥା କୁହନ୍ତି, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ମୁଣ୍ଡରେ ଅନାବଶ୍ୟକ କ୍ରୋଧ କିମ୍ବା କାନ୍ଦିବାର ପ୍ରକୃତି ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଜୀବନରେ ଆସିଥାଏ।

ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ମଧ୍ୟ ଶୋଇଥାଏ:

ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଇଥାଏ, ତେବେ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଳସୁଆ ବୋଲି ଧରାଯାଏ। ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ ପରେ ମଧ୍ୟ ଜୀବନରେ ସବୁବେଳେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ରହିଥାଏ। ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସକାଳ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟ ହେଉଛି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପାସନା ସମୟ। ଏହି ସମୟରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଦେବତା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧ କରନ୍ତି ଯିଏ ଏହି ସମୟରେ ବିଶ୍ରାମ କରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଆସିଥାଏ।

ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ଗର୍ବ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି:

ଗରୁଡ ପୁରାଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଗର୍ବ କରେ, ତେବେ ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ବୌଦ୍ଧିକ କ୍ଷମତା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ। ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଅଦରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଦାରିଦ୍ରକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି। ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏପରି ଚରିତ୍ର ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ରହନ୍ତି ନାହିଁ।

କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କିମ୍ବା ପରିଶ୍ରମକୁ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି:

ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ପାଇଁ ଭୟ କରେ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଠିକ୍ ଭାବରେ କରେ ନାହିଁ, ତେବେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରକୃତିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଅଧିକ ଖାଏ ସେ ମଧ୍ୟ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର କାରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ କାରଣ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନରେ ଆଳସ୍ୟକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ।

Read Moreଧର୍ମ, ବିଶେଷ ଖବର, ସଂସ୍କୃତି, ଗରୁଡ ପୁରାଣ, ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା, ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି, ପ୍ରକୃତିର ଲୋକ, ସନାତନ ଧର୍ମThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *