ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ: ବେଙ୍ଗଲ ବିଜୟ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୫ ଦିନିଆ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ।ତେବେ ଦିଦି ଓ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ଭେଟଘାଟକୁ ନେଇ ଏବେ ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା । ମମତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତୃତୀୟ ଥର ସରକାର ଗଠନ କରିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ୍ କରିଛି । ପେଗାସସ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି ଗତ କାଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ଏହି ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। 

 ମମତା ଏବଂ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ବୈଠକ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି PMO ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଟୁଇଟ୍ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଉଭୟଙ୍କ ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରାଯାଇଥିଲା।

 ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକ ବିବାଦରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା । ମେ ମାସରେ ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ୟାସ୍ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବଙ୍ଗାଳଠାରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।  ଯେଉଁଥିରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ପାଇଁ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।  ଏବେ ଏହି ବିବାଦ ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖି ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ସାକ୍ଷାତକାର ଉପରେ ଥିଲା ।

 ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି, କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସେ 2024 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିଛନ୍ତି। ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ସେ ଏହି ଗସ୍ତରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହା ପଛରେ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଛି।

 2024 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିରୋଧୀ ଏକତା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଅନେକ ସଙ୍କେତ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ 2 ଟାରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା କମଲ ନାଥଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ପ୍ରାୟ 40 ମିନିଟ ଧରି ଚାଲିଥିଲା। ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କମଲ ନାଥଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଟିଏମସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାହାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଆନନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିଥିଲେ।

 ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ତେବେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ହୋଇ ନାହିଁ। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଟିଏମସି ପକ୍ଷରୁ ପାଳିତ ଶହୀଦ ଦିବସ ଉତ୍ସବରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ଏକ ଟିମ୍ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।  ଏଥିରେ ପି ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ଏବଂ ଦିଗବିଜୟ ସିଂ, ଶରଦ ପାୱାର, ସୁପ୍ରିୟା ସୁଲେ, ରାମ ଗୋପାଳ ଯାଦବ, ମନୋଜ ଝା, ତିରୁଚି ଶିବ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚତୁର୍ବେଦୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

The post ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ: ବେଙ୍ଗଲ ବିଜୟ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, Mamata Banerjee, Pm modiSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *