ପେଗାସସ୍ ଜାସୁସି ମାମଲାରେ ନ୍ୟାୟିକ ଯାଞ୍ଚ ଦାବିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ୟାଚିକା ଦାଏର କଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଦ ହିନ୍ଦୁ ଖବରକାଗଜର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଏନ ରାମ ଏବଂ ଏସିଆନେଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଶଶି କୁମାର ପେଗାସସ୍ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି ମାମଲାର ନ୍ୟାୟିକ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି।  ଏହି ଆବେଦନରେ ସିଟିଂ କିମ୍ବା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଶଶି କୁମାର ଏସିଆନ କଲେଜ ଅଫ୍ ସାମ୍ବାଦିକତାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।

 ପେଗାସସ୍ ସ୍ପାଏୱେୟାର ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କିମ୍ବା ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ସେପରି ତଦାରଖ କରିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଦର୍ଶାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ରିଟ୍ ପିଟିସନରେ କୁହାଯାଇଛି।

 ଆବେଦନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲିକ୍ ହୋଇଥିବା ଡାଟାବେସରେ ଥିବା କେତେକ ଫୋନର ଫୋରେନସିକ୍ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେଥିରେ ପେଗାସସ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । 

 ‘ବାକ୍ ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ଦମନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ?’

 ସାମ୍ବାଦିକ, ଡାକ୍ତର, ଆଇନଜୀବୀ, ବିରୋଧୀଦଳର ନେତା, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ, ନାଗରିକ ସମାଜ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଫୋନ ପେଗାସସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାସୁସି ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ଏହି ଆବେଦନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

 ‘ହ୍ୟାକ୍ ସ୍ୱାଧୀନତା ଏବଂ ବିରୋଧ କରିବାର ଅଧିକାର’ କୁ ଦମନ କରିବାକୁ ଏଭଳି ହ୍ୟାକିଂ ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ବୋଲି ପିଟିସନରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଛି ।

 ଲାଇଭ ଲ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପେଗାସସ୍ ହ୍ୟାକ୍ ହେଉଛି ଯୋଗାଯୋଗ, ବୌଦ୍ଧିକ ତଥା ସୂଚନାଗତ ଗୋପନୀୟତା ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ପ୍ରତି ବିପଦ। ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା 21 ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କିମ୍ବା ହ୍ୟାକ୍ କରିବା ଗୋପନୀୟତା ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ । “

 ଆବେଦନକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ହେଉଛି ଗଣମାଧ୍ୟମର ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା ଅଧିକାରରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ ।

   ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସମୂହ କହିଛି ଯେ ପେଗାସସ୍ ସ୍ପାଏୱେୟାର ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତରେ 300 ରୁ ଅଧିକ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଛି।  ଏଥିରେ ଦୁଇ ମନ୍ତ୍ରୀ, 40 ରୁ ଅଧିକ ସାମ୍ବାଦିକ, ତିନି ବିରୋଧୀ ନେତା ଏବଂ ବହୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି।

The post ପେଗାସସ୍ ଜାସୁସି ମାମଲାରେ ନ୍ୟାୟିକ ଯାଞ୍ଚ ଦାବିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ୟାଚିକା ଦାଏର କଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Pegasus spy, supreme courtSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *