ବେଆଇନ୍ କୋଭିଡ୍ ଔଷଧ ମହଜୁଦ ରଖିବା ମାମଲାରେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଝଟକା

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଜେପି ସାଂସଦ ତଥା କ୍ରିକେଟର ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଜବରଦସ୍ତ ଝଟକା ଲାଗିଛି। କ୍ରିକେଟ ଖେଳାଳିରୁ ସାଂସଦ ହୋଇଥିବା ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କ ‘ଜି.ଜି ଫାଉଣ୍ଡେସନ’ ବେଆଇନ ଭାବେ କରୋନା ଔଷଧ ‘ଫାବିଫ୍ଲୁ’ ମହଜୁଦ ରଖିବା ମାମଲାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସୋମବାର ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

 ଏହି ଆବେଦନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରି ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡି ୟ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡଙ୍କ ଦୁଇ ଜଣିଆ ବେଞ୍ଚର କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଆମେ ଦସ୍ତାବିଜ ପଢିଛୁ। ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଔଷଧ କିଣିବା ପାଇଁ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ହଠାତ୍ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଔଷଧ ବିତରଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏହା କଦାପି ଠିକ ନୁହେଁ। ”

 ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ କୈଳିଶ ବାସୁଦେବ, ଗମ୍ଭୀର ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ହାଜର ହୋଇ ଡ୍ରଗ୍ସ ଏବଂ କସମେଟିକ୍ସ ଆକ୍ଟ, 1940 ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଚାହିଁଥିଲେ।

  କିନ୍ତୁ ଜଷ୍ଟିସ ଏମ ଆର ଶାହାଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏହି ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି, “ଆପଣ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏହାର ପ୍ରତିକାର କରିପାରିବେ।  କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ । ଆମେ କିପରି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବୁ ? ” ‘ଏହା ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ।  ଆପଣ ସାଧାରଣ ଜୀବନରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଷ୍ଟିସ ଶାହା କହିଛନ୍ତି।

 କୋର୍ଟ ବରିଷ୍ଠ ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ବିଚାରାଧୀନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ସେ ଏହି ଆବେଦନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗିଥିଲେ।  କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।

  ମାମଲାଟି ହେଉଛି, କରୋନା ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ COVID-19 ଔଷଧର ହୋର୍ଡିଂ ଏବଂ ବେଆଇନ ବିତରଣର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

 ଡ୍ରଗ୍ସ ଏବଂ କସମେଟିକ୍ସ ଆକ୍ଟ 1940 ର ଧାରା 27 (ଖ) (ii) ଅନୁଯାୟୀ ଧାରା 18 (ଗ) ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ଟ୍ରଷ୍ଟି ତଥା ସିଇଓ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଫାଉଣ୍ଡେସନ ବିରୋଧରେ ଜୁଲାଇ 8 ରେ ଏକ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା। ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ବିଭାଗ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଜୁଲାଇ 14 ରୁ 23 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ଡ୍ରଗ୍ ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା ଡିଲରଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରିଦେଇଛି।

 ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଗତ ଏପ୍ରିଲ୍ 25 ରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ କରୋନା ଔଷଧ ଫାବିଫ୍ଲୁ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ବଣ୍ଟନ କରିବେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ କୌଣସି ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଔଷଧକୁ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସାଂସଦ ଅଫିସ୍ ଜାଗ୍ରତି ଏନକ୍ଲେଭରେ ସକାଳ 10 ରୁ 4 ଟା ମଧ୍ୟରେ ନେଇପାରିବେ।  

ଏହି ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରି ଡିସିଜିଆଇ କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ଉପଯୋଗ ହେଉଥିବା ଔଷଧ ‘ଫାବିଫ୍ଲୁ’ ଔଷଧ ନିଅଣ୍ଟ ପଡ଼ୁଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌ ବିନାନୁମତିରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ (ପ୍ରାୟ ୨୬୨୮ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌) ସଂଗ୍ରହ କରିବା ସହ ବେଆଇନ ଭାବେ ମହଜୁଦ ରଖିବା ଓ ମନଇଚ୍ଛା ଆବଣ୍ଟନ କରିଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ। 

   ଡିସିଜିଆଇ ଏହି ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଦୋଷ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଥିବା ନେଇ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯିବା ପରେ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ସାନି ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରି ଏହା ଜଣାଇ ଥିଲେ ଯେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଫାଉଣ୍ଡେସନ ବେଆଇନ ଭାବରେ ଏହି ଔଷଧ ମହଜୁଦ ରଖିଥିଲା।

   ସେଥିପାଇଁ ଉକ୍ତ ସଂଗଠନ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଉକ୍ତ ଔଷଧ ଯୋଗାଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିକ୍ରେତା ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଡିସିଜିଆଇ କହିଥିଲେ । ଗମ୍ଭୀର ବେଆଇନ ଭାବେ ୧୨୦ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର କିଣିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। 

The post ବେଆଇନ୍ କୋଭିଡ୍ ଔଷଧ ମହଜୁଦ ରଖିବା ମାମଲାରେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଝଟକା appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, Covid medicine, delhi high court, Goutam Gambhir Foundation, supreme courtSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *