ୟେଦୁରାପ୍ପାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାକୁ ନେଇ ଲିଙ୍ଗାୟତ ମଠର ଚେତାବନୀ,’ବିଜେପିକୁ ଏହାର ପରିଣାମର ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ’

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: କର୍ଣ୍ଣାଟକର ରାଜନୀତିରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ଲାଗି ରହିଥିବା କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ମଧ୍ୟରେ ସୋମବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି.ଏସ୍ ୟେଦୁରପ୍ପା ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇପଡିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ୟେଦୁରୁପ୍ପା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ହଟିବା ପରେ ଲିଙ୍ଗାୟତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।  ଲିଙ୍ଗାୟତ ମଠ ବିଜେପିକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ପଞ୍ଚାମାସାଲି ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଲିଙ୍ଗାୟତ ୟେଦୁରୁପ୍ପାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ଆଳରେ ୟେଦୁରପ୍ପାଙ୍କ ହଟାଯିବାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କାହିଁକି ଏହି ପଦରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି। 

 ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ୟେଦୁରୁପ୍ପାଙ୍କୁ ହଟାଇବା ଉପରେ ଲିଙ୍ଗାୟତ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଜେପି ଏହାର ପରିଣାମର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

 ଲିଙ୍ଗାୟତ ମଠମାନଙ୍କର ଇସ୍ତଫାକୁ ବିରୋଧ :- 

 କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରର ଆବୋଟ୍ ଶରଣ ବାସଭଲିଙ୍ଗା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟେଦୁରୁପ୍ପାଙ୍କୁ ଏହି ପଦରୁ ହଟାଇବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭୁଲ ଅଟେ। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବାସଭଲିଙ୍ଗା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ଚିନ୍ତା ନକରି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।  ଲିଙ୍ଗାୟତ ମଠାଧୀଶ୍ବର ଶୀଘ୍ର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ବୈଠକ କରିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବିଜେପି ବିନା ବିଚାରରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥାଏ ତେବେ ଦଳକୁ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ମଠାଧୀଶ୍ବରଙ୍କ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ।

 ୟେଦୁରୁପ୍ପା ସିଏମ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାପରେ ବାଲେହୋସୁର ଗଣିତର ଡିଙ୍ଗଲେଶ୍ୱରା ସ୍ବାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।  ସ୍ବାମୀ କହିଛନ୍ତି, “ବିଏସ ୟେଦୁରପ୍ପା ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଆଗକୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଜେପି କାନ୍ଦିବ। ବିଜେପି ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ।”

 କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ସଭାପତି ଡି.କେ ଶିବକୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟେଦୁରୁପ୍ପା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଲୁହ ପଛର କାରଣ କହିବା ଉଚିତ୍।  ଶିବକୁମାର କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାର କାରଣ କ’ଣ? ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିବା ଉଚିତ୍। ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଲୋକମାନେ କରୋନା ଦୁଃଖ ଦେଖିଛନ୍ତି କି ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ଦୁଃଖିତ? ସରକାର ହେତୁ ଆପଣ ଦୁଃଖିତ କି? ଆପଣଙ୍କ ଦଳ ନେତୃତ୍ୱ ଯୋଗୁଁ ଆପଣ ଦୁଃଖିତ କି? ” ଶିବକୁମାର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟେଦୁରୁପ୍ପା ନୁହେଁ, କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସେଠାରେ କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ କାନ୍ଦୁଛି।

 କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ରଣଦୀପ ସିଂ ସୁରଜେୱାଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟେଦୁରୁପ୍ପା ହେଉଛନ୍ତି ମୋଦୀଙ୍କର ଶେଷ ଶିକାର।  ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୋଦୀ ଜୀଙ୍କର ରେକର୍ଡ ଆଡଭାନୀ ଜୀ, ଏମଏମ ଯୋଶୀ ଜୀ, କେଶୁଭାଇ ପଟେଲ ଜୀ, ଶାନ୍ତ କୁମାର ଜୀ, ଯଶବନ୍ତ ସିହ୍ନା ଜୀ ଏବଂ ଅନେକଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଏବଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସରରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ।

 ଏହି ତାଲିକାର ଅଂଶ ଭାବରେ ସୁରଜେୱାଲା ପୂର୍ବତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ , ପୂର୍ବ ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଏବଂ ସୁଶୀଲ ମୋଦୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।  

 ୟେଦୁରପ୍ପାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ସମ୍ପର୍କରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସିଦ୍ଧରମୟା କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ୟେଦୁରୁପ୍ପାଙ୍କ ପ୍ରତି ସମବେଦନା ଜଣାଉଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ନେତାମାନେ ବାରମ୍ବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟେଦୁରପ୍ପା ପୁରୁଣା। ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ବିଜେପି ହାରିଗଲେ ଆମେ ଆନନ୍ଦିତ ହେବୁ।”

ସିଦ୍ଧରମୟା ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ,”ବିଜେପିର ଡିଏନ୍ଏରେ ଦୁର୍ନୀତି ରହିଛି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବଦଳାଇଲେ ଏହା ବଦଳିବ ନାହିଁ। ଅନୈତିକ ‘ଅପରେସନ୍ କମଲ’ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜେପି କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲା ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକ କେବଳ ବିଜେପିକୁ ବହିଷ୍କାର କରିବା ଦ୍ଵାରା ଠିକ୍ ହେବ। ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳ ହାରିଗଲେ ସିଏମ ଇସ୍ତଫା ଦିଅନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ଦଳର ଜଣେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ଦିଅନ୍ତି, କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଲୋକଙ୍କୁ ଏହାର କାରଣ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ପଡିବ। ୟେଦୁରୁପ୍ପାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର କାରଣ କ’ଣ? ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା କି ଦୁର୍ନୀତି? “

The post ୟେଦୁରାପ୍ପାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାକୁ ନେଇ ଲିଙ୍ଗାୟତ ମଠର ଚେତାବନୀ,’ବିଜେପିକୁ ଏହାର ପରିଣାମର ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ’ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, B S Yedurappa, Lingayat MathaSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *