ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଦର ସମାନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁନାହାନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର , ଜିଏସଟିକୁ ନେଇ ବି ନାହିଁ କୌଣସି ଅପଡେଟ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବର୍ଦ୍ଧିତ ତୈଳ ଦରକୁ ନେଇ ସାଧାରଣ ଜନତା ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଏହାକୁ ଯଥାର୍ଥ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଏକାଧିକ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଓ ବିକାଶ ମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ରାଜସ୍ୱ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଜାତୀୟ ସାମଗ୍ରୀରୁ ମିଳିଥାଏ। ତେଣୁ ଏହାର ଦର ବୃଦ୍ଧି ଠିକ୍‌ ବୋଲି ସରକାର ପରୋକ୍ଷରେ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପେଟ୍ରୋଲର ଲିଟର ପିଛା ଦାମ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଉପରେ ଥିବା ବେଳେ ଡିଜେଲ ମଧ୍ୟ ୯୦ ପାର କରିଛି । ଏହି ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରୋନା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ କ’ଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହାର ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ପେଟ୍ରୋଲିମୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ସିଂହ ପୁରୀ କହିଛନ୍ତି, ଟିକସ (ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ସାମଗ୍ରୀ)ରୁ ସଂଗୃହୀତ ହେଉଥିବା ରାଜସ୍ୱକୁ ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡ଼କ ଯୋଜନା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନା, ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ରହିଛି।

ସୋମବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଗୋଟିଏ ଦର ରଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଯୋଜନା ଉପରେ ବିଚାର କରାଯାଉ ନାହିଁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଏସଟି କାଉନସିଲ ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସକୁ ଜିଏସଟି (ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର) ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ନାହିଁ ।

ଲୋକସଭାରେ ଉଦୟ ପ୍ରତାପ ସିଂ ଏବଂ ରୋଡମଲ ନାଗରଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଦ୍ଦିପ ସିଂ ପୁରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ସମାନ ମୂଲ୍ୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସରକାର କୌଣସି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ବୋଲି ସାସଂଦ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ଯୋଜନା ଉପରେ ବିଚାର କରୁ ନାହାନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାଟ୍ (ଭାଲ୍ୟୁ ଆଡ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ), ସ୍ଥାନୀୟ ହୃଦୟଙ୍ଗମ ଭଳି କାରକ ଯୋଗୁଁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ବଜାରରେ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ।ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ୍ୱର ଟେଲି ଲୋକସଭାରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଶୁଳ୍କ ସଂଗ୍ରହ 2020-21 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ 3.35 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ 1.78 ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ କୋଟି ଥିଲା । ରମେଶ୍ୱର ଟେଲିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, 2018-19 ରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ମାଧ୍ୟମରେ 2.13 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା।

ସୋମବାର ଅନ୍ୟ ଏକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2010 ମସିହାରୁ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରର ମୂଲ୍ୟ ଆଧାରରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ଭାବରେ 32 ଟଙ୍କା ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଗାରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ 80 କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା, ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଟୀକାକରଣ, ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ ଏବଂ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର କିସାନ୍ ସାମନ୍ ନିଧି ଇତ୍ୟାଦିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି।

ବିଗତ ୭ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରାୟ ୫୦% ବଢ଼ିଛି। ୨୦୧୪ ଏପ୍ରିଲରେ ୯୧,୨୮୭ କିମି ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହା ୧,୩୧,୬୨୫ କିମି ହୋଇଛି। ୨୦୧୪-୧୫ରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରତିଦିନ ୧୨ କିମି ବଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ୩୩.୭ କିମି ହୋଇଛି। ସେସ୍‌କୁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ଓ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ମୋଟ ୩୨.୯୦ ଟଙ୍କା ଓ ଡିଜେଲ ଉପରେ ୩୧.୮୦ ଟଙ୍କା ବିଭିନ୍ନ ଟିକସ ଆକାରରେ ଲାଗୁ କରୁଛନ୍ତି।

The post ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଦର ସମାନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁନାହାନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର , ଜିଏସଟିକୁ ନେଇ ବି ନାହିଁ କୌଣସି ଅପଡେଟ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, gst, Petrol Diesel PriceSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *