ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ବିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ କେତେ କଳାଧନ ଜମା ହୋଇଛି, ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ତଥ୍ୟ ନାହିଁ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସୋମବାର ଦିନ ମୋଦୀ ସରକାର ସଂସଦରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ 10 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ କଳା ଟଙ୍କା ଜମା ହେବାର କୌଣସି ସରକାରୀ ଆକଳନ ନାହିଁ।

ଲୋକସଭାରେ ଭିନ୍ସେଣ୍ଟ ଏଚ୍ ପାଲ୍ ଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପଙ୍କଜ ଚୌଧୁରୀ ଏହା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟ ଅତୀତରେ ସରକାର ବିଦେଶରେ ଲାଗିଥିବା କଳା ଟଙ୍କା ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆକ୍ଟ ଲାଗୁ କରିବା, ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ (ଏସଆଇଟି) ଗଠନ ଇତ୍ୟାଦି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି।

ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ 31 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ଲାକ୍ ମନି ଆକ୍ଟ, 2015 ର ଧାରା 10 (3) / 10 (4) ଅନୁଯାୟୀ 66 ଟି ମାମଲାରେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ 8,216 କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ HSBC ମାମଲାରେ ପ୍ରାୟ 8,465 କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଅଘୋଷିତ ସମ୍ପତ୍ତି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଅଧୀନରେ ଅଣାଯାଇଛି ଏବଂ 1,294 କୋଟି ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଆଇସିଆଇଜେ (ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଷ୍ଟ) ମାମଲାରେ ପ୍ରାୟ 11,010 କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଜ୍ଞାତ ଆୟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି।

ମନ୍ତ୍ରୀ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାନାମା ପେପର ଲିକ୍ ମାମଲାରେ 20,078 କୋଟି ଟଙ୍କା (ପାଖାପାଖି) ଜମା ହୋଇଥିବା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଏଥି ସହିତ ପାରାଡାଇଜ୍ ପେପର ଲିକ୍ ମାମଲାରେ ପ୍ରାୟ 246 କୋଟି ଅଘୋଷିତ ଟଙ୍କା ଜମା ହୋଇଥିବା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି।

HSBC ଏକ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସେବା ସଂଗଠନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପାନାମା ପେପର୍ସ ଲିକ୍ ମାମଲାରେ ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ଵର ବହୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଟିକସ ଫାଙ୍କିବା ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିବା ଦେଶରେ କଳା ଟଙ୍କା ଲୁଚି ରହିଛି। ପାରାଡାଇଜ୍ ପେପର ଲିକ୍ ମାମଲାରେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସାମ୍ବାଦିକତା ସହ ଜଡିତ ଏକ ସଂସ୍ଥା କଳା ଟଙ୍କା ସହ ଜଡିତ କିଛି ନୂତନ କାଗଜପତ୍ର ଲିକ୍ କରିଥିଲା।

ଏଥି ସହ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଚୌଧରୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆକ୍ଟ 2015 ର ବ୍ଲାକ୍ ମନି (ଅଜ୍ଞାତ ବୈଦେଶିକ ଆୟ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି) ଲାଗୁ ଅନୁଯାୟୀ 107 ରୁ ଅଧିକ ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି।

The post ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ବିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ କେତେ କଳାଧନ ଜମା ହୋଇଛି, ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ତଥ୍ୟ ନାହିଁ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Black Money, modi govt, Swiss BankSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *