ଗୁଜରାଟରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ବଡ ଝଟକା, ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ପଟିଦାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବଡ ନେତା ଧିରୁ ଗଜେରା

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରେ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଶେଷ ଆଡ଼କୁ ଗୁଜରାଟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟିକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ୨୦୦୭  ରେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ପାଟିଦାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜଣେ ବଡ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ବିଧାୟକ ଧିରୁ ଗଜେରା ପୁଣି ଥରେ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୁରଟ ନଗର ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେ ପୁଣି ଥରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।  

 ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏକ ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଧିରୁ ଗଜେରା କହିଛନ୍ତି, “ଜୁନ୍ 11, 2007 ରେ, ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହ କରିବା ପାଇଁ ଭରାଖାର ଜେଡି ଧାରୁକାୱାଲା କଲେଜରେ 30 ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମେତ 2 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ।  ଆମେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ବିରୋଧରେ ଲଢିଥିଲୁ କିନ୍ତୁ ଆମେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲୁ।  ବିଜେପି ଛାଡିଥିବା ସେହି 30 ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କୁ 2007 ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟ ଦେଇଥିଲା। ”

 ଗୁଜରାଟର ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ହାସଲ କରିଥିବା ନେତା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଅମିତ ଶାହା ହିଁ… ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରୁ ସଂସଦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜେପିକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ଦୃଢ ନେତୃତ୍ୱ ଦ୍ୱାରା ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏବଂ ବିଜେପି ତାଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଅଛି ବୋଲି ଗଜେରା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି। 

 ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଗଜେରା ତାଙ୍କ ଦେବତା ରାମାପୀରଙ୍କୁ ଶପଥ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋର ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଁ ମୋ ବେକରେ ଝୁଲୁଥିବା ବିଜେପିର ସ୍କାର୍ଫକୁ ବାହାର କରିବି ନାହିଁ।

 ଏହି ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସି ଆର ପାଟିଲ କହିଛନ୍ତି, “ଧିରୁଭାଇଙ୍କ ବିଷୟରେ ଗୋଟିଏ ଭଲ କଥା ହେଉଛି ସେ ଜଣେ ସଚ୍ଚୋଟ ବ୍ୟକ୍ତି, ଏବଂ ତାଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ନେଉଥିବା ଘଟଣା କେବେ ବି ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ନାହିଁ।  ଏହି ପ୍ରକୃତି ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ ତାଙ୍କର ଲାଭ ଉଠାଇଲେ। ”

 କୋଭିଡ -19 ସମୟରେ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିବା କାରଣରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ପାଟିଲ କହିଛନ୍ତି, “ମହାମାରୀର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସାରା ଦେଶରେ ମୃତ୍ୟୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା।  ଲକଡାଉନ୍ ପକାଇବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସେ (ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ) ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ ଯେ ଦଶ ମାସ ଧରି 80 କୋଟି ଲୋକ ମାଗଣା ରାସନ ପାଇଥିଲେ। ”

 ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ “ଏପରି ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଏବଂ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର କ୍ଷମତା ନାହିଁ।”

 ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିକୁ ତେରଛା ବାଣ ମାରି ପାଟିଲ କହିଛନ୍ତି, “ଜଣେ ପାଟିଦାର ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ଯିଏ ଗୋଟିଏ ହାତରେ କାଠ ବାଡି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଟର୍ଚ୍ଚ ଲାଇଟ୍ ଧରି କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଯଦି କେହି ଆସି ଆପଣଙ୍କୁ କୁହନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଦିଆଯିବ, ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଗୁଜୁରାଟର ଲୋକମାନେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। ”

The post ଗୁଜରାଟରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ବଡ ଝଟକା, ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ପଟିଦାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବଡ ନେତା ଧିରୁ ଗଜେରା appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, BJP, Gujarat Congress, Patidar LeaderSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *