ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବାରେ ସଫଳ ହେବ କି ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ?

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରେ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ସବୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୁଡ଼ିକର ନଜର। ଏମିତିରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟୀ ହେବା ପରେ ଏବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଦିଲ୍ଲୀ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେ  ଜୁଲାଇ ୨୬ ରୁ ୩୦ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ କିନ୍ତୁ ଦିଦି ବିରୋଧୀ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ମଧ୍ୟ ପଠାଇଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସର ଅନ୍ତରୀଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପତ୍ର ପଠାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏହି ବୈଠକର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ୨୦୨୪ । ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ପୁଣି ଥରେ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଏକାଠୀ କରୁଛନ୍ତି।

 2019 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କୋଲକାତାରେ କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ନେଇ ଏକ ବିଶାଳ ସମାବେଶର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ।  ତେବେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ସପକ୍ଷରେ ଯାଇଥିଲା ।

 ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଟିଏମସି ବିଜେପିର ବିଜୟ ରଥକୁ ରୋକି ଏକ ପ୍ରକାର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଭାବେ ଉଦୀୟମାନ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ବିଜେପି ଓ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଖୋଲା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଛନ୍ତି। 

ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ବଙ୍ଗ ଭବନରେ ଏହି ବୈଠକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।  ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ପ୍ରାୟ ତିନିବର୍ଷ ବାକି ଥିବାରୁ ବାନାର୍ଜୀ ହୁଏତ ଆଶାବାଦୀ ହୋଇପାରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗଠବନ୍ଧନ ହେବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ସମୟ ଦେବ, 2019 ତୁଳନାରେ ଏହି ମୋର୍ଚ୍ଚା ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ।

 ଗତଥର ତୁଳନାରେ, ଯେତେବେଳେ ବିଜେପିର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନେତାମାନେ ଏହି ରାଲିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଏଥର ଏନଡିଏରେ ସହଯୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଶିବସେନା ଏବଂ ଅକାଳୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ବୈଠକରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । କାରଣ ଜୁଲାଇ 21 ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ସମ୍ବିଧାନ କ୍ଲବରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଏହି ନେତା ମାନେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ। 

ମମତାଙ୍କ ଭଣଜା ତଥା ସାଂସଦ ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ବିରୋଧୀ ଦଳର ସାମ୍ମୁଖ୍ୟକୁ ଯୋଡ଼ିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି। ଦଳର ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରସ୍ତୁତି  ଶେଷ ହୋଇଛି।

ଟିଏମସି, ଏନସିପି, ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଭଳି ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ଏବେ ବିଜେପି ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳକୁ ଏକାଠି କରି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଗୋଟିଏ ବଡ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି।

ଏପଟେ ଅକାଳୀ ଦଳ ଏନଡିଏ ଛାଡିବା ପରେ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳମାନଙ୍କର ଏକ ଜାତୀୟ ସମୂହ ଗଠନ କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି। 

The post ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବାରେ ସଫଳ ହେବ କି ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ? appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, BJP, Mamata Banerjee, tmcSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *